grudzień 2022
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

gmina czarna


korzeszow

oke krakow

logomen

bip logo 2

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

22 czerwca 2022 roku o godz. 17.00 w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie klasy VIII. W sali gimnastycznej zebrali się absolwenci, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Chotowej.

Pani dyrektor Alicja Balasa przywitała gości i podsumowała pracę szkoły. Podziękowała nauczycielom za pracowity i niełatwy rok, uczniom za wszystkie wypracowane oceny, napisane zadania, za dobrą atmosferę w szkole, w klasach, za ciekawe pomysły i wszystkie dobre dni. Ciepłe słowa skierowała także Pani dyrektor do rodziców za to, że byli obecni w życiu szkoły, że troszczyli się o swoje pociechy, mniejsze i większe, dbali o ich wychowanie i dopingowali do nauki.

Następnie nastał czas wręczania nagród książkowych i dyplomów za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Otrzymali je wyróżnieni uczniowie od klasy 0 do klasy 8. Pamiątkowe dyplomy trafiły także do rąk uczniów za czytelnictwo, wzorową frekwencję i pilne uczestnictwo w zajęciach w ramach koła SKS oraz aktywna szkoła i odnoszenie sukcesów w różnych dyscyplinach sportu poza szkołą.

Pani Beata Lipińska i Pani Urszula Stec podsumowały wyniki konkursu ekologicznego i nagrodziły zwycięzców.

Punktem kulminacyjnym spotkania było pożegnanie absolwentów. Pani dyrektor podziękowała im za kilka pracowitych, dobrych lat, życzyła sukcesów w kolejnej szkole, spełnienia oczekiwań i marzeń. Podkreśliła także, że pozostawili po sobie w murach naszej szkoły zapis swoich pomysłów, osiągnięć, organizowanych imprez, pracy społecznej, wspólnych zabaw, czasem również figli, żartów.

Nagrodę - za ukończenie szkoły z wyróżnieniem otrzymał: Bartosz Staniec. Nagrody otrzymali także: Natalia Czuba – za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, Sylwia Czuba, Oliwia Reguła, Patryk Drożdż, Kacper Waśko, Marcin Warchałowski, Mateusz Chomczyk i Marcel Gąciarz.

Pani dyrektor Alicja Balasa wraz z wychowawczynią klasy VIII- Panią Beatą Lipińską  skierowały słowa podziękowań do rodziców absolwentów, którzy niejednokrotnie angażowali się w życie klasy i szkoły. Szczególne podziękowania i dyplomy odebrali: Państwo Stańcowie za pomoc i aktywne włączanie się w życie szkoły i Pani Małgorzata Drożdż za wieloletnią pracę w radzie rodziców i systematyczną aktywność w życiu szkoły.

Z kolei głos zabrała klas VII. Patryk Balasa, Kinga Tadla i Sandra Modelska dokonali wesołej charakterystyki ósmoklasistów i przyznali im ordery ukończeniu nauki  w szkole w Chotowej.  Wierszem, piosenką i kwiatami uczniowie z kl.7 i 8 podziękowali nauczycielom za naukę, wychowanie, wspólne wycieczki, imprezy szkolne, przygotowanie do konkursów, zrozumienie  i uśmiech każdego dnia.

Pani Małgorzata Drożdż i Pani Małgorzata Balasa w imieniu rodziców podziękowały nauczycielom za działalność dydaktyczną, wychowanie młodego pokolenia i życzyły uczniom powodzenia w nowych szkołach. Rodzice przygotowali dla absolwentów miłą niespodziankę. Był to pokaz multimedialny zawierający wspomnienia od klasy 0 do klasy VIII.

By osłodzić smak pożegnania, uczniowie kl. VII wręczyli absolwentom tort i zaprosili koleżanki i kolegów z kl. VIII, nauczycieli i rodziców na poczęstunek.

24 czerwca o godzinie 8.00 w kościele parafialnym odbyła się msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego. Następnie uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami i uroczyście zostały im wręczone świadectwa. Nauczyciele przypomnieli swoim wychowankom o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Życzymy pięknych i ciekawych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Spotkanie z policjantką

21 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z dzielnicowym  - z Aliną Sujdak- Kostką z Posterunku Policji z Czarnej. Miało ono na celu przypomnienie dzieciom i młodzieży o bezpieczeństwie w czasie wakacji. W spotkaniu udział wzięli uczniowie od klasy 0 do klasy 8. Policjantka mówiła o zasadach ruchu drogowego, o korzystaniu z Internetu, zamieszczaniu filmów, zdjęć, zawieraniu nowych znajomości i grach internetowych. Pojawiły się tematy jazdy na elektrycznych hulajnogach, rolkach, quadach. Policjantka zwróciła także uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w czasie jazdy rowerem w nocy w terenie zabudowanym i niezabudowanym. Na zakończenie życzyła wszystkim uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.

Powiatowy Salon Ósmoklasisty w Wiejskim Centrum Kultury w Grabinach

12 maja klasa ósma wraz z wychowawczynią Panią Beatę Lipińską wybrała się do Wiejskiego Centrum Kultury w Grabinach, aby uczestniczyć w salonie ósmoklasisty. To spotkanie miało nam ułatwić decyzję w wyborze szkoły średniej. Wyruszyliśmy  spod szkoły około godziny 10.00.

Zostaliśmy zapoznani z ofertą szkól ponadpodstawowych z terenu powiatu dębickiego, obejrzeliśmy filmy promujące naukę w tych szkołach i wzięliśmy udział w konkursach z nagrodami. Uczniowie ze szkół średnich rozdawali nam ulotki zachęcające do nauki w nowych placówkach oświatowych.

Warto było pojechać do Centrum Kultury w Grabinach, gdyż wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

 Natalia Czuba kl. VIII

 

 

XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO RYZYKO UPADKÓW ZNAMY”

Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego celem było promowanie wśród dzieci szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, których nie wolno powierzać dzieciom. Do zadań konkursowych należało wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice obrazującej upowszechnianie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania upadkom osób podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym.

Lena Gawle z klasy 3 zajęła III miejsce, wykonała  pracę w technice malarskiej.

W nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom i słuchawki. Z uczennicą pracowała Pani Marta Jędrzejczyk.

Dzieci z klasy 2, 3 i 5  biorące udział w konkursie dostały dyplomy, kredki, światełka odblaskowe do przyczepienia na plecak i rower.

Z uczniami z klasy 2 pracowała Pani Magdalena Stanoch a z uczniami z klasy 3 Pani Marta Jędrzejczyk.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „WYZWANIE CZYTELNICZE – CZYTAM I DOBRY PRZYKŁAD DAJĘ”

W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole została przeprowadzona innowacja czytelnicza skierowana do uczniów klas 4-8, której celem była promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Do założeń należało także kształtowanie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzenie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci. Uczestnicy mieli za zadanie wpisywanie oraz czytanie wybranych przez siebie książek, które to spełniały określone wymogi. Na korytarzu szkolnym stała wielka plansza podzielona na tematykę lektur. I tak znalazły się tutaj:

 • W tym roku szkolnym przeczytałam książkę, która ma w tytule imię,
 • W której jest więcej obrazków niż tekstu,
 • Która ma okładkę w jednym z kolorów tęczy,
 • Która ma w tytule więcej niż dziesięć liter,
 • Autora, którego do tej pory nie czytałem,
 • Która jest baśnią,
 • Która ma zwierzę za bohatera,
 • Której twórcami jest co najmniej dwóch autorów,
 • Której akcja rozgrywa się w mieście, na wsi,
 • Której bohaterem jest jakaś postać historyczna,
 • Która sfilmowano,
 • O problemach dzieci i młodzieży,
 • Która ma więcej niż 100 stron,
 • Którą mi poleci mama

Atrakcyjność zadań przełożyła się na zwiększoną częstotliwość odwiedzania szkolnej biblioteki, dzieci przeglądały półki z książkami, rozmawiały między sobą, dopytywały nauczycieli i wybierały pozycje do czytania. Wielką atrakcją był wyjazd do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 4 i 5. Uczestniczyli w warsztatach plastyczno – czytelniczych „Co robią uczucia” oraz obejrzeli wystawę jubileuszową Wacława Jałowca „Smak sztuki” w Galerii Sztuki MOK w Dębicy. Dużym zainteresowaniem w klasie 4 i 5 cieszył się konkurs plastyczny „ Ilustracja do ulubionej lektury” oraz konkurs literacki – rymowanki „Dlaczego warto czytać”. Dzieci prezentowały prace na zajęciach plastyki, języka polskiego. Na godzinach wychowawczych dziewczęta i chłopcy opowiadali o swoich  ulubionych książkach z domowej biblioteczki bądź wypożyczonych ze szkolnej biblioteki i tym samym zachęcały do ich przeczytania. Znalazły się lektury o tematyce sportowej, podróżniczej, detektywistycznej i młodzieżowej. Była to okazja do poznania nowych autorów i  nowości czytelniczych. Uroczyste podsumowanie wyników innowacji nastąpiło 10 czerwca. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Założenia innowacji zostały zrealizowane.  Wśród uczniów daje się zauważyć rozbudzanie ciekawości czytelniczej, co przekłada się na kształtowanie osobowości młodego i świadomego czytelnika. Dzieci nabrały przekonania, że książka to dobry przyjaciel i nie warto wiele czasu poświęcać na gry komputerowe, siedzenie przed telewizorem i korzystania ze smartfonów.

Z uczniami pracowały Pani Violetta Wodzińska i Marta Jędrzejczyk.

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Co robią uczucia? Warsztaty w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy

23 maja 2022r. uczniowie klasy IV i V brali udział w warsztatach w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. W sali pełnej niezwykłych książek dziewczynki i chłopcy rozsiedli się wygodnie i słuchali opowieści pani bibliotekarki o sile uczuć, których doświadczamy codziennie. Punktem wyjścia do wymiany poglądów była książka Tiny Oziewicz ”Co robią uczucia?” Ciekawe ilustracje i dowcipne opisy przeżyć autorki rozbudziły wyobraźnię słuchaczy tak, że wszyscy chętnie wzięli udział w zabawie, która polegała na tym, by mimiką, gestykulacją i ruchem pokazać: radość, strach, obrzydzenie, wdzięczność, smutek, zdziwienie, a zadaniem widzów było odgadnąć to przeżycie. Z dużym zainteresowaniem spotkała się także praca w grupach. Za pomocą barw i kreski dzieci uplastyczniały: przyjaźń, miłość złość, zdziwienie. Pomysłów nie brakowało, w atmosferze euforii powstawały plakaty pełne dziecięcej wyobraźni. Potem nastąpiła prezentacja prac i każda grupa pozowała do pamiątkowego zdjęcia. Dzieci  podczas zajęć przekonały się, że nie ma złych uczuć, są tylko smutne i radosne, i każde z nich kształtuje naszą osobowość i dużo o nas mówi, jak je okazujemy.

Wizyta w nowej miejscu rozbudziła ciekawość. A więc zaczęło się zwiedzanie biblioteki, działu książek dla dzieci, czytelni, oglądnie konkursowych prac plastycznych, prac ilustratorki Gabrieli Cichowskiej do książki „Miś jaki jest, każdy widzi” i biogramu bł. Edmunda Bojanowskiego założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Dębicy.

Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury i wernisaż prac Wacława Jałowca „Smak sztuki”. Lena Gruszowska z kl. V dokonała wpisu do księgi pamiątkowej.

Później pizza w pizzerii „Jaś”.

Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie: Marta Jędrzejczyk i Violetta Wodzińska.

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

„POMOC DLA UKRAINY”

Kiedy w lutym 2022 roku w Ukrainie wybuchła wojna, nasza szkoła w Chotowej szybko przystąpiła do akcji „Pomoc dla Ukrainy”. W kilka dni zebraliśmy duże ilości żywności oraz środków higienicznych i opatrunkowych, które zostały odebrane i dostarczone do Lwowa przez Ochotniczą Straż Pożarną w Chotowej. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że rosyjska agresja na Ukrainę będzie się przedłużać.  Mijają dni, tygodnie, miesiące… Wojna wciąż trwa, a potrzeby ludzi pozostałych na okupowanych terenach rosną z każdym dniem. Nawiązaliśmy kontakt z panią dr. Dianą Dembicką, która regularnie co dwa tygodnie organizuje konwoje humanitarne do wielu miast Ukrainy, sama też uczestniczy w tych wyczerpujących i ryzykownych wyprawach. Koordynatorem akcji została pani Agnieszka Wałaszek – nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej w Chotowej. Zaprosiliśmy do współpracy sąsiednie szkoły: I tak oto na nasz apel odpowiedziały: SP w Żdżarach, SP w Jaźwinach, SP w Starej Jastrząbce,  Przedszkole w Przyborowie, SP w Czarnej, SP w Grabinach, SP w Machowej oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy. Przekazane nam liczne dary regularnie zawoziliśmy do Radłowa, skąd docierały do najbardziej potrzebujących: ocalałych z Mariupola, Charkowa i innych miast na wschodzie Ukrainy, sierot w domach dziecka, a także żołnierzy walczących na froncie i rannych w szpitalach. Warto wspomnieć, że do naszej akcji dołączył Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębicy, OSP w Chotowej, OSP w Pogórskiej Woli, a także indywidualni darczyńcy. Organizatorzy wyjazdów na Ukrainę z dr. Dembicką na czele oraz Grono Pedagogiczne SP w Chotowej bardzo dziękują wszystkim zaangażowanym w pomoc za hojność i wielkie serce. Nasza wspólna inicjatywa pokazała, że razem można zrobić wiele dobrego.

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

WIECZOREK TANECZNY

Ach, co to był za wieczór! Muzyka, piękne stroje, kolorowe światła, konfetti, srebrna ścianka fotograficzna – a wszystko to można było zobaczyć w naszej szkole, ponieważ uczniowie z kl. 7 i 8 zaprosili rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Grabinach na wieczorek taneczny. Nie zabrakło również smakołyków, bo przecież należało zadbać o odpowiedni poczęstunek dla gości. Dzień był ciepły i słoneczny, piękne otoczenie naszej szkoły zachęcało do integracji, wspólnych rozmów i spacerów. A później już tylko zabawy i tańce, no i oczywiście sesja fotograficzna na „czerwonym dywanie”. Chłopcy z kl. siódmej prosili wszystkie dziewczyny do tańca, zadbali o to, aby żadna dama nie nudziła się, lecz miło spędzała czas. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. O godzinie 20.00 pożegnaliśmy naszych gości z Grabin. Przemiły wieczorek taneczny miał miejsce 1 czerwca i był uwieńczeniem atrakcji, jakie odbywały się w naszej szkole w godzinach przedpołudniowych z okazji Dnia Dziecka.

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Natalia Tołpa i jej sukcesy sportowe

Natalia Tołpa z klasy 2 od dwóch lat należy do Klubu Orbitek w Straszęcinie. Tam rozwija zainteresowania sportowe w grze w badmintona i zdobywa wiele pucharów, dyplomów i medali. Wywalczyła I miejsce w Wojewódzkim Turnieju Badmintona o Puchar Wójta Gminy Pleśna w kategorii Żak Młodszy - dziewczęta, II miejsce w Mistrzostwach Podkarpacia Żaków Młodszych w Badmintonie - gra pojedyncza dziewcząt, III miejsce w V Ogólnopolskim Turnieju Badmintona oraz III miejsce w Krajowym turnieju Żaków Młodszych Orbitek -CUP 2022 - gra pojedyncza dziewcząt. Na treningi sportowe uczęszcza trzy razy w tygodniu, uważa, że  taki sposób spędzania czasu dobrze wpływa na samopoczucie, uczy pokonywania trudności i gry fair play.

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zmieniać się we wszystko, w co tylko zapragną

 Antoine de Saint-Exupery

 1 czerwca to święto wszystkich dzieci. Międzynarodowy Dzień Dziecka w naszej szkole obchodziliśmy na sportowo. Było radośnie, gwarnie i szczęśliwie. Już o godzinie 9.00 w lasku tuż za szkołą uczniowie rozłożyli koce, gry planszowe, kredki, bloki i zaczęliśmy zabawę na 102. Atmosfera piknikowa udzielała się wszystkim. Atrakcji nie brakowało! Nadmuchiwana zjeżdżalnia cieszyła się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych. To niespodzianka od Wójta Gminy Czarna i Rady Rodziców.  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Chotowej, do której należą uczniowie z kl. VII,  pod okiem naczelnika OSP Łukasza Gajewskiego, prezesa OSP Sebastiana Gruszowskiego i zastępcy naczelnika OSP Pawła Niedbalca oraz naszego wychowanka- druha Kacpra Sochy przeprowadziła wiele konkursów sprawnościowych oraz zaprezentowała strażacki tor przeszkód. Wozy strażackie, osprzęt i wilczur Crazy szkolony do szukania zaginionych oraz wykorzystywany w dogoterapii wzbudzali wielkie zainteresowanie.

Kto chciał, grał w badmintona, w piłkę nożną, brał udział w wyścigu na szczudłach, w rzucie gumiakiem albo w biegu z woreczkiem na głowie. Każdy zwycięzca był nagradzany cukierkiem, lizakiem i brawami. Pełen koszyk lizaków na ten dzień przyniósł Sebastian Puzon z kl. VII. Pozostali uczestnicy także otrzymywali słodką nagrodę pocieszenia. Dużą atrakcją było też stoisko z babeczkami. Paulina Szerszeń i Sandra Modelska z kl. VII przyniosły kakaowe ciasteczka, a najmłodsi zajęli się dekorowaniem a potem smakowaniem. W ten słoneczny dzień nasze pragnienie gasił kompot z owoców przygotowany przez  Panią dyrektor Alicję Balasę.  Łakomczuchów nie zabrakło przy stoliku z watą cukrową, a kręcili ją rodzice z kl. „0” Pani Katarzyna Pękala i Elżbieta Wilczyńska.

Kolejka ustawiała się także do malowania twarzy. Tam Gabrysia Nykiel z kl. VII i Natalia Czuba z kl. VIII ozdabiały twarze i dziewczynek, i chłopców. Gdy na boisku szkolnym pojawił się Minionek w bajkowym przebraniu, przyciągnął do siebie grupę ciekawskich i każdy chciał mieć zdjęcie z niezwykłym gościem. Pokaz zdolności tanecznych zaprezentowała nam Kinga Tadla z kl. VII i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy przy muzyce.

O godzinie 11 przyjechał długo oczekiwany samochód z pizzerii Pappas z Dębicy załadowany pachnącą pizzą. Alexander Fackrell z kl. V grał na keyboardzie i umilał czas przy wspólnym biesiadowaniu.

Dzień ten był wyjątkowy, razem się bawiliśmy, razem uczyliśmy się czynnie wypoczywać. Lody śmietankowe przyniosły orzeźwienie i zakończenie szkolnego pikniku. Potem nastał czas na sprzątnie terenu przyszkolnego. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wróciliśmy do domu. Dziękujemy rodzicom, OSP w Chotowej, nauczycielom i Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie atrakcji na ten dzień. Pomysłodawcami ciekawych konkursów i gier byli chłopcy z kl. VII.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Wycieczka klas 0-3 do Ciężkowic

W dn. 6 czerwca uczniowie klas 0-3 wybrali się wraz ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę autokarową. Celem wyjazdu były Ciężkowice, a konkretnie Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. W zaaranżowanej łodzi  podwodnej dzieci poznały mieszkańców rzeki Biała Tarnowska. Nad prawidłowym kursem wyprawy morskiej czuwał kapitan. Później znaleźliśmy się  w ciemnej sali i tylko małe światełko wskazywało nam drogę zwiedzania i obserwowania  zwierzątek  łąk, pól i lasów. Duże wrażenie na dzieciach wywarły zwierzęta, min. żubr, wilk, niedźwiedź, żbik, jeleń. Ciekawość uczniów była tak rozbudzona, iż wydawało się, że pytaniom nie będzie końca. Kolejną atrakcją było zwiedzanie repliki średniowiecznego grodu warownego w Grybowie. Jest to muzeum przypominające nam o życiu w średniowiecznej Polsce. Każdy z uczniów miał możliwość walki konnej na kopie, strzelania z łuku. Stroje królów, rycerzy i dam dworu były do dyspozycji dzieci. Podczas wyrabiania własnego podpłomyka można było stracić rachubę czasu i poczuć się jak średniowieczny mieszkaniec grodu. Jedną z wielu atrakcji zamku  jest rodzina smoka Grynbosa, który zieje ogniem.  Smocza rodzinka ciągle się rozrasta i obecnie liczy ponad 200 członków, a nam udało się odnaleźć 47 smoków. Na koniec zakupy pamiątek i powrót do domu. W autokarze widać było same uśmiechnięte buzie oraz atrybuty księżniczek i rycerzy: wianki z woalkami, bransoletki, łuki ze strzałami, drewniane miecze i tarcze. Wszystkim, pomimo zmęczenia, dopisywały świetne humory, a to, co zobaczyli i przeżyli, na pewno pozostanie długo w pamięci.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Świętujemy Dzień Matki

Kochani Rodzice, dla Was występy, chociaż trema depcze pięty...

 W dn. 27 maja w sali gimnastycznej  zebrali się rodzice najmłodszych uczniów, aby wraz ze swoimi pociechami świętować Dzień Mamy i Taty. Zebranych gości przywitała i życzenia złożyła Pani dyrektor Alicja Pochodaj- Balasa. Następnie pałeczkę przejęli uczniowie klas 0-3. W odświętnych strojach, wierszem, piosenką, scenkami i tańcem starali się wyrazić miłość do ukochanych Rodziców. Oni zaś z dumą podziwiali swoje pociechy. Występ bardzo podobał się zebranym gościom, sprawił wiele wzruszeń i radości. Następnie mamusie, tatusiowie i dzieci spotkali się przy herbatce, kawie i pysznym cieście przygotowanym przez Panie nauczycielki: Alicję Balasę, Danutę Mroczek, Marzenę Kasprzyk, Magdalenę Stanoch i Dorotę Bartnik, które również czuwały nad oprawą całej uroczystości.

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

ALISA – TAŃCZY I ODNOSI SUKCESY

Alisa Gawle uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej w Chotowej rozwija swoje zdolności taneczne w Soul Dance w Dębicy. Zdobywa wiele dyplomów, wyróżnień, medali. Bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach, konkursach tańca. Ostatnio wywalczyła I miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Tańca „Taneczne Talenty 2022”, I miejsce w I Turnieju Tańca – „O puchar Studio Tańca At Dance” oraz I miejsce w „IDL CHAMPIONSHIP & COMPETITION” W KATEGORII Showdance Juniors Duet Semi Pro. Za zdobycie II miejsca w Mistrzostwach Polski SHOW DANCE JAZZ DANCE otrzymała dyplom i srebrny medal. Swoim talentem zachwyciła jury na Ogólnopolskim Festiwalu TAŃCA XDF w Mysłowicach 2022 r. i wywalczyła II miejsce. Alisa tańcem interesuje się od najmłodszych lat i uważa, że jest to najlepszy sposób na nudę, stres i aktywne spędzanie czasu. Dziewczynka lubi oglądać w telewizji turnieje tańca, programy muzyczne i czerpie z nich pomysły na układy choreograficzne. Swoją przyszłość chce związać z tańcem. Gratulujemy sukcesów.

 

Wyjazd na spektakl „Karolcia”

W dniu 16 maja uczniowie klas 0-3 z wychowawczyniami uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „Karolcia”, który został wystawiony w DK MORS w Dębicy przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Przygody tytułowej bohaterki – Karolci i jej przyjaciela Piotra są w kanonie lektur nauczania zintegrowanego. Wartka akcja, kolorowe dekoracje, kostiumy oraz wspaniała gra aktorska i oprawa muzyczna sprawiły, że dzieci dobrze bawiły się podczas spektaklu. Należy dodać, iż Teatr Profilaktyczny Alert przemycił też treści z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie będą mogli dokonać porównania wersji teatralnej z wersją książkową lektury.

Spotkanie z podróżnikiem

16 maja sala nr 5 w naszej szkole stała się miejscem spotkania z podróżnikiem. Pan, pochodzący z Jasła i reprezentujący grupę Trzask, opowiedział uczniom klas IV, V, VII, VIII o swoich przygodach z podróży do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wiele ciekawych informacji, które przekazywał, ilustrował świetnymi zdjęciami i krótkimi filmikami.

Swój występ urozmaicał pytaniami do uczniów i każdą dobrą odpowiedź nagradzał żelkami. Trzeba przyznać, że podróżnik w wielu przypadkach był pozytywnie zaskoczony dużą wiedzą naszych uczniów. Sam zaciekawił słuchaczy kilkoma pamiątkami z pobytu na Bliskim Wschodzie, a szczególnie utkwiła w pamięci uczniów chwila przebrania w oryginalne stroje arabskie Natalii Czuby i Patryka Drożdża.

Informacje, zdjęcia oraz filmiki pozwoliły uczniom bliżej poznać kulturę, religię, gospodarkę i życie w tamtym regionie świata. Pozwoliły również zaprzeczyć pewnym stereotypom na temat krajów arabskich tkwiącym w społeczeństwie europejskim. Spotkanie z podróżnikiem zachęciło wielu uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy na temat innych regionów świata.

Spotkanie z podróżnikiem zorganizował nauczyciel geografii – Pan Bogdan Pytel.

I Gminny Konkurs Logopedyczno- Recytatorski

"Wierszyki łamiące języki" pod hasłem "W świecie wierszy Jana Brzechwy

W dn. 28 kwietnia 2022 r. odbył się finał I Gminnego Konkursu Logopedyczno- Recytatorskiego "Wierszyki łamiące języki" pod hasłem "W świecie wierszy Jana Brzechwy. To nietypowy konkurs, bo odbywał się on line. Jego celem było upowszechnianie wiedzy o terapii logopedycznej, troska o poprawność językową oraz wrażliwość na piękno literatury polskiej. Szkołę mogło reprezentować dwoje uczniów w kategoriach: 6-latki i klasa I oraz klas II i III. Każdy z uczestników przygotował jeden utwór z trudnościami logopedycznymi. Z naszej szkoły w szranki stanęły: Joanna Łaba z "0" oraz Maja Barycza z klasy III. Asia, przebrana za czarno- białego kota, recytowała wiersz "Kot". Maja, ustrojona w ptasie piórka, zaprezentowała utwór "Rozrzutny wróbel". Uczennice zwracały uwagę na dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Panie przygotowujące dziewczynki do konkursu zadbały o okolicznościową dekorację, na tle której prezentował się "Kot" i "Wróbel".

Asia z Mają spisały się znakomicie, dzielnie reprezentowały naszą szkolę w zmaganiach recytatorskich. Dziewczynki otrzymały piękne dyplomy i gratulacje od organizatorów konkursu.

Z uczniami pracowały Panie: Dorota Bartnik i Marzena Kasprzyk.

 

Wycieczka do Muzeum Regionalnego w Pilźnie

W dniu 6 kwietnia uczniowie klas 0-3 z wychowawczyniami wybrali się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Regionalnego w Pilźnie. Pani Marzena Baum – Gruszowska wykorzystując prezentację multimedialną, zapoznała dzieciaki z wieloma zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi. Opowiadała o śmigusie – dyngusie, sposobach malowania jajek, gaiku oraz o tradycyjnych potrawach i wypiekach wielkanocnych. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek, mówili także, jakie zwyczaje kultywowane są w ich domach. Potem przyszedł czas na wykonanie wielkanocnych ozdób. Drugo- i trzecioklasiści robili wesołe baranki ze styropianowych kółek i kolorowej włóczki, a młodsze dzieci malowały drewniane jajka i tworzyły stroiki. Zabawa była przednia. Powstały piękne, kolorowe wielkanocne ozdoby, które uczniowie zabrali do swych domów. Po zakończeniu prac plastycznych dzieci miały okazję pooglądać wiele eksponatów zgromadzonych w muzeum. Będąc w „dawnej szkole”, siedziały w starych ławkach z miejscem na kałamarz, pisały na tabliczkach, podziwiały pismo kaligraficzne, porównywały dawne i obecne piórniki, przybory do pisania oraz świadectwa a także obowiązujące stroje szkolne. W innym pomieszczeniu zgromadzono eksponaty związane z wojną. Ta część ekspozycji zainteresowała szczególnie chłopców. Największą atrakcją jednak było zwiedzanie podziemi, gdzie zgromadzono szczątki pradawnych zwierząt.

Zwiedzanie muzeum było dla dzieci niezwykłą lekcją historii, którą zapewne będą długo pamiętać.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć - kliknij!!!

Spektakl „Zaczarowany ołówek”

1 kwietnia uczniowie klas 0-3 obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Zaczarowany ołówek” wystawione przez Wrocławski Teatr IN ART w Domu Kultury MORS w Dębicy. Spektakl opowiadał o niezwykłych przygodach wesołego chłopca Michasia, który uwielbiał rysować wszystko to, co go otaczało. Przypadkiem stał się posiadaczem zaczarowanego ołówka i od tego czasu zaczął przeżywać mnóstwo przygód i poznawać nowych ludzi. Jednak pewnego dnia, jego ołówek został skradziony. Michaś musiał go szybko odzyskać, bo gdyby trafił w niepowołane ręce, mógłby stać się przyczyną wielu nieszczęść i kłopotów. Nowatorska forma spektaklu, barwna scenografia, piękne kostiumy i świetna gra aktorska była dopełnieniem interesującej fabuły. Dzieci miały okazję zobaczyć szereg niepowtarzalnych tricków teatralnych uzupełnionych zdobyczami techniki XXI wieku, co wywarło na nich ogromne wrażenie. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

Budowa człowieka - makiety uczniów klasy IV

Uczniowie kl. IV na lekcjach przyrody poznawali budowę człowieka. Materiał programowy związany z anatomią spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci. W celu utrwalenia wiadomości uczniowie wykonali makiety wybranych przez siebie układów. Powstały więc prace układów oddechowych, krwionośnych, pokarmowych. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i starannością, a wiedzą podzieliły  się z uczniami z klasy VII na lekcjach biologii, gdzie zaprezentowały wyniki swojej pracy.

Z uczniami pracowała nauczycielka przyrody i biologii- Pani Urszula Stec.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna? Zasady wzywania pogotowia i prowadzenia RKO

Pierwsza pomoc polega na podtrzymywaniu przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i zależy od okoliczności zdarzenia i obrażeń ofiary.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest bardzo ważna. Podjęcie działań resuscytacyjnych daje choremu na przeżycie jakiekolwiek szanse.

Uczniowie klasy 4 i 5 brali udział w zajęciach PCK, których celem było zapoznanie uczniów z udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gdzie oprócz wiedzy teoretycznej nabywali również umiejętności praktyczne.

Część praktyczna zajęć polegała na ćwiczeniach na fantomach i ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Po przebytych zajęciach uczniowie napisali test sprawdzający.

,,Ratownikiem klasowym” w klasie 4 została - Alisa Gawle w klasie 5 – Kacper Niedbalec.

Uczniowie otrzymali dyplomy i przydatne upominki. Gratulujemy.

Poprzez podejmowane działania na rzecz edukacji zdrowotnej, pierwszej pomocy, profilaktyki przed wypadkowej, uczniowie rozwijają wiedzę i różnego rodzaju kompetencje a także kształtują swoją empatię, uwrażliwiają się na poszanowanie godności drugiego człowieka, na ludzką krzywdę i cierpienie.

Zajęcia zorganizowała nauczycielka biologii-Pani Urszula Stec.

Gminny Konkurs Ortograficzny

Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Promocji była organizatorem Gminnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Mistrz Ortografii 2022”, który odbył się 10 maja. Celem tegoż konkursu było, między innymi, rozwijanie wśród dzieci zainteresowań polską pisownią, a także stworzenie możliwości potwierdzenia własnych umiejętności związanych z opanowaniem zasad ortografii i interpunkcji. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie klasy III – Mateusz Krupka i Bartosz Nykiel. Kompetencje ortograficzne uczestników były sprawdzane w formie dyktanda obejmującego pisownię zasad ortograficznych zawartą w podstawie programowej dla klas II-III. Uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony, popełniając znikomą ilość błędów. O zwycięstwie w konkursie decydował zaledwie brak przecinka lub pojedynczej litery. Wszystkie dzieci biorące udział w zmaganiach ortograficznych otrzymały od organizatorów słodki poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Copyright All Right Reserved © Szkoła Podstawowa w Chotowej 2017

1dd908627f94d62cdf2933b7293cd742.jpg
fcb2f0f23000e1c738af5b0176bdf26f.jpg
5093853454a9c924f3f9c6de2759468a.jpg
02887c57c1bf6cd4247be74faa4b9df1.jpg