- Szczegóły
- Odsłon: 7
4 kwietnia uczniowie klasy 8 wraz z opiekunem p. Beatą Lipińską uczestniczyli w Salonie Ósmoklasisty w Wiejskim Centrum Kultury w Grabinach. W ramach preorientacji zawodowej uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu dębickiego.
Młodzież obejrzała film promujący szkoły prowadzone przez Powiat Dębicki, a także wzięła udział w quizie z wiedzy na temat oferty szkół. Inicjatorem spotkań edukacyjnych dla młodzieży jest Starostwo Powiatowe w Dębicy.
- Szczegóły
- Odsłon: 7
7 kwietnia w ramach lekcji z wychowawcą klasa 4 omawiała zagadnienia dotyczące przyjaźni. Celem zajęć było uświadomienie uczniom wartości przyjaźni oraz cech dobrego przyjaciela. Uczniowie mówili o tym, jak ważne jest zaufanie, empatia i szacunek w budowaniu dobrych relacji.
Podczas lekcji dzieci rozwijały umiejętność pracy w grupie, na dużych papierowych kartonach tworzyły receptę „Jak być dobrym przyjacielem”, zapisywały także cechy prawdziwego przyjaciela. W trakcie zajęć dzieci uczyły się też słuchać siebie wzajemnie, kultury dyskusji, opowiadały o swoich klasowych przyjaźniach i zwracały uwagę, że życie bez bratniej duszy jest puste i szare.
- Szczegóły
- Odsłon: 14
28 marca uczniowie naszej szkoły gościli kolegów z projektu CyberAware – z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Dębicy w ramach działań realizowanych w ramach olimpiady „Zwolnieni z torii”.
Spotkanie pt. Hackujemy niewiedzę – edukacja o cyberbezpieczeństwie dla każdego! miało na celu przekazanie wiedzy o zagrożeniach w sieci, ukazanie roli sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa w codziennym życiu.
Oskar, Bartłomiej oraz Mateusz przyznali, że ważne jest dla nich, aby każdy od dzieci po seniorów zyskał wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i umiał świadomie poruszać się w złożonym ekosystemie informacyjnym. Wierzą, że poprzez edukację i zwiększenie świadomości można wspólnie przeciwdziałać dezinformacji i chronić nasze społeczeństwo przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni.
Uczniowie z uwagą i ciekawością uczestniczyli w prezentacji oraz interaktywnych formach nauczania, co pozwoliło na lepsze przyswojenie wiedzy.
Klub TechnoZone, którego członkami są Oskar i Bartłomiej, na początku istnienia zajmował się głównie robotyką. Potem dominowały projekty typu SMART, IoT . Następnie przyszedł czas na projekty kosmiczne, naukowo-badawcze. Obecnie w pracy klubowiczów dominuje tematyka cyberbezpieczeństwa.
Na koniec spotkania uczniowie dopytywali starszych kolegów o nurtujące szczegóły dotyczące bezpieczeństwa w sieci a także możliwość wstąpienia w szeregi klubu TechnoZone.
To był miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że przyczyni się do lepszego funkcjonowania każdego z nas w świecie online.
- Szczegóły
- Odsłon: 18
Pierwszy dzień wiosny od zawsze wzbudzał wśród uczniów wiele emocji. Niektórzy przygotowywali strojną marzannę, która później lądowała w wodach wartkiej rzeki. Inni zakładali ciekawe stroje nawiązujące do piękna i różnorodności witanej pory roku. Ci bardziej odważni wybierali swobodne spędzanie tego dnia, z dala od szkoły i nauczycieli. Na szczęście są też inne ciekawe sposoby świętowania pierwszego dnia wiosny. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do kina Radość w Dębicy. Starsze klasy obejrzały film zatytułowany „Sto dni do matury”. Dla naszych najmłodszych, organizatorzy przygotowali film „Oskar, Patka i złoto Bałtyku”. Obie propozycje spotkały się z dużym entuzjazmem. Jak to zwykle bywa w kinie, popcorn i dawka dobrego humoru zawsze mile widziane. Po seansie młodsi uczniowie cieszyli się szaleństwami na świeżym powietrzu w Parku Miejskim im. Włodzimierza Skarbka-Borowskiego. Dopełnieniem przyjemnego dnia był smaczny posiłek w restauracji „Radość”. Najchętniej wybierane posiłki to nuggetsy z frytkami, pierogi oraz naleśniki z serem i owocami. Ależ to wszystko było świeżutkie i pyszne! Wróciliśmy do szkoły w znakomitym nastroju.
- Szczegóły
- Odsłon: 26
21 marca uczniowie kl.8 wraz z wychowawczynią wybrali się do Dębicy, by w ramach Dni Otwartych zwiedzić szkołę średnią, spotkać z uczniami, wziąć udział w konkursach, pokazach naukowych, obejrzeć eksperymenty w pracowniach informatyki i elektroniki, chemicznej, geograficznej, w kole naukowo-technicznym TechnoZone, a w holu występy zespołów muzycznych z” Kwiatka”. Uczniowie zapoznali się z ofertą programową szkoły, spotkali się z nauczycielami i uczniami w pracowniach przedmiotowych, zwiedzali szkołę i zadawali pytania dotyczące profili klas.
- Szczegóły
- Odsłon: 26
Piątkowe popołudnie to idealny czas, aby odpocząć i odreagować trudy całego tygodnia. Uczniowie klas 3-8 z opiekunami (Michałem Kutrzubą, Magdaleną Tokarczyk i Katarzyną Sypel) postanowili wybrać się do Fly Parku – Parku Trampolin w Rzeszowie. Celem wycieczki poza integracją, zacieśnianiem relacji koleżeńskich było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej i zainteresowanie sportem.
Uczniowie zaopatrzeni w stroje sportowe wzięli udział w profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora. Po niej przyszedł czas na korzystanie z atrakcji. Dzieci korzystały z trampolin akrobatycznych, ścian wspinaczkowych, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami, zwinnościowych karuzel oraz „Ninja parku”. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie i z radością spędzał wolny czas. Po intensywnym wysiłku wszyscy udali się na posiłek, aby podczas odpoczynku wymienić się wrażeniami z wycieczki.
Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuściła uczniów przez cały dzień. Pomimo zakwasów wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie pojadą do Fly Parku jeszcze raz.
- Szczegóły
- Odsłon: 22
Pod hasłem „Zakochaj się w bibliotece” działała w lutym biblioteka szkolna. Podczas tego miesiąca odbyła się akcja „Napisz walentynkę dla biblioteki”, która miała za zadanie wzmocnić pozycję biblioteki i jej pozytywny obraz w środowisku uczniów i nauczycieli. Uczniowie byli zachęcani, by na wcześniej przygotowanych sercach dokończyć zdanie „Kocham bibliotekę, bo…” i umieścić je w wyznaczonym miejscu na specjalnie przygotowanej tablicy, zawieszonej na korytarzu szkolnym. Akcja ta uzmysłowiła uczestnikom, jak ważna jest dla nich biblioteka. Była też swego rodzaju ankietą na temat pracy biblioteki i tego, co ważne dla jej użytkowników.
Walentynki dla biblioteki można było pisać od 3 do 14 lutego. Tablica wypełniona sercami
z pięknymi wyrazami uznania motywowała do pracy nauczyciela bibliotekarza, a także była znakomitym dowodem na to, jak ważna i cenna jest dla szkoły biblioteka.
Ciekawe i nietuzinkowe walentynki zostały nagrodzone. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, notesy, kalendarze, długopisy i coś słodkiego.
- Szczegóły
- Odsłon: 36
1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji do naszej szkoły z prelekcją przyjechała córka jednego z żołnierzy wyklętych z naszego powiatu pani Małgorzata Grzybowska. Podczas prelekcji przybliżyła nam postać swojego ojca Żołnierza III Zgrupowanie Armii Krajowej „Pocisk” Tadeusza Goli ps. „Karło”. Ukończył elitarną Szkołę Podoficerską Piechoty dla Młodocianych w Nisku, po jej ukończeniu wstąpił do służby wojskowej w 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Przemyślu, jako podoficer nadterminowy. Brał udział w walkach obronnych we wrześniu 1939 r. na szlaku Przemyśl – Dębica – Tuchów. W 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej a wraz z nim przyszła żona Janina, która została sanitariuszką oraz matka, jako łączniczka. Po wojnie został nauczycielem przysposobienia wojskowego oraz ćwiczeń cielesnych w gimnazjum w Pilźnie. W 1945 r. wstąpił do organizacji Wolność i Niezawisłość. 23 stycznia 1949 r. został aresztowany i 10 sierpnia 1949 r. został skazany na 12 lat więzienia, utratę praw publicznych i honorowych na 5 lat oraz utratę mienia. Osadzony w okresie od 23 stycznia 1949 r. do 23 stycznia 1961 r. 8 listopada 1955 r. skorzystał z prawa łaski i 28 listopada 1955 r. uzyskał darowanie pozostałej części wyroku. Rehabilitacja nastąpiła 18 listopada 1991 r. W bardzo przejmujący sposób prelegentka przedstawiła historię rodzinną. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć oryginale dokumenty p. Tadeusza Goli. Pani Małgorzata Grzybowska jest autorką książki „Ocalone Wspomnienia”, w która tematycznie związana jest z działaniami III Zgrupowania Armii Krajowej na naszym terenie. To była prawdziwa lekcja żywej historii i na pewno utrwali się w pamięci uczniów.
- Szczegóły
- Odsłon: 39
Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Chotowej był słodki, kolorowy i wiosenny. Chłopcy wręczali koleżankom upominki, składali życzenia, a róże, tulipany i goździki jeszcze bardziej zdobiły uśmiechnięte twarze dziewcząt. Miłe słowa popłynęły także do pań nauczycielek. Nawet lekcje w ten dzień były inne niż zwykle. A to za sprawą wesołej i sympatycznej atmosfery, takiej odświętnej :)
- Szczegóły
- Odsłon: 66
WALENTYNKI to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy mógł wrzucić swoją walentynkę do kolorowego pudełka, które było wyeksponowane na korytarzu.
13 i 14 lutego przewodniczący SU Maksymilian Kolak oraz Lena Gruszowska i Miłosz Urbańczyk wręczali walentynki. Każda kolorowa kartka była pełna serdeczności, serduszek i dotarła do adresata. Chwile pełne ekscytacji, oczekiwań i radości towarzyszyły wszystkim uczniom.
- Szczegóły
- Odsłon: 58
Przerwa międzylekcyjna to czas, kiedy uczniowie mogą odprężyć się po godzinach spędzonych w szkolnej ławce. Dobrym pomysłem na spożytkowanie energii jest zaangażowanie uczniów w gry i zabawy. W naszej szkole 13 lutego została zorganizowana aktywna przerwa. Uczniowie w sali gimnastycznej tańczyli belgijkę. Do zabawy przyłączyli się także nauczyciele i najmłodsze dzieci. Ta inicjatywa Samorządu Uczniowskiego spotkała się z aprobatą społeczności szkolnej, bo wszyscy wiemy, że uczniowie, którzy wyszaleją się podczas przerwy, będą lepiej pracować na lekcji.
- Szczegóły
- Odsłon: 61
Tłusty czwartek to zwyczaj objadania się pączkami. By tradycji stało się zadość, Rada Rodziców: Pani Barbara Balasa, Pani Marta Kochanowska- Barycza i Pani Katarzyna Pękala częstowały uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły pysznymi smakołykami. 12 lutego w całej szkole roznosił się kuszący zapach pączków. Dziękujemy!
- Szczegóły
- Odsłon: 58
W dniu 15 stycznia 2025r. dwie uczennice z klasy „O”: Róża Barycza i Aleksandra Niziołek wzięły udział w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek: „Hej kolęda, kolęda”, który odbył się w Państwowym Przedszkolu w Przyborowie. Róża zaśpiewała pastorałkę „Od serca do ucha”, a Ola „Była noc, ciemna noc”. Celem konkursu było podtrzymanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie dzieciom prezentowania swoich umiejętności i zdolności wokalnych. Konkurs przebiegł w miłym, świątecznym nastroju. Przedszkolaków oceniało jury konkursowe. Ostatecznie wyłoniono trzech laureatów. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Szczegóły
- Odsłon: 57
12 lutego została zorganizowana zabawa karnawałowo – walentynkowa dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Na udekorowanej kolorowymi ozdobami sali gimnastycznej dzieciaki poprzebierane za różne bajkowe postaci „śmiało wyginały ciało” w rytm skocznej muzyki. W towarzystwie wychowawczyń tańczyły słynną „Belgijkę” i „Kowbojkę”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także popularne „Kaczuszki”, „Pociąg” czy „Macarena”. Dużo radości dzieciom sprawiła zabawa o nazwie „ Taniec z miotłą”. Walentynkowym akcentem imprezy było szukanie na sali osoby, która posiada drugą połowę kolorowego serduszka. Utworzone w ten sposób pary „damsko –męskie” chętnie pozowały do zdjęć. Po zakończeniu tańców uczniowie zostali zaproszeni do sali lekcyjnej na seans filmowy. Z zainteresowaniem obejrzeli film pt. „W głowie się nie mieści”. Rodzice zadbali o poczęstunek dla swoich pociech. Były ciasteczka, paluszki, chipsy, chrupki oraz napoje, a w czasie oglądania filmu dzieci mogły się posilić frytkami i popcornem. Wszystkim miło upłynął czas.
- Szczegóły
- Odsłon: 63
11 lutego 2025 roku w godzinach popołudniowych w naszej szkole było głośno i muzycznie. Wychowawcy dla uczniów klas 4-8 zorganizowali zabawę karnawałową. Sala gimnastyczna nabrała kolorów, a to za sprawą barwnych baloników, migocących światełek i innych wymyślnych ozdób. Rada Rodziców dla wszystkich uczniów zakupiła ciasteczka, paluszki, chrupki i wodę mineralną. Było naprawdę wesoło!
- Szczegóły
- Odsłon: 55
Kolejna wycieczka na lodowisko
Piątkowe popołudnie to idealny czas na wyjazd na lodowisko. Zaopatrzeni w ciepłe szaliki, czapki i rękawiczki uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami pojechali do Dębicy doskonalić jazdę na łyżwach. Głównym celem szkolnego wyjazdu było propagowanie sportów zimowych, integracja uczniów oraz dobra zabawa.
Dla większości uczniów nie był to pierwszy wyjazd, ale byli również tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą. Nie obyło się bez drobnych upadków, lecz entuzjazm, jaki towarzyszył podczas jazdy, łagodził wszystkie potknięcia. W drodze powrotnej uczestnicy łyżwiarskiego wypadu odwiedzili McDonald, aby zregenerować utracone siły.
Opiekunami wycieczki byli: Michał Kutrzuba i Katarzyna Sypel
- Szczegóły
- Odsłon: 58
W dniu 16 stycznia 2025 r. w Domu Kultury Mors w Dębicy odbył się 15. Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat. Wydarzenie to zgromadziło wielu utalentowanych uczestników, zarówno solistów jak i zespołów, którzy rywalizowali, prezentując tradycyjne i nowoczesne utwory. W konkursie usłyszeliśmy 24 propozycje z klas 0-III SP, wśród których każda grupa prezentowała swoje umiejętności w śpiewaniu kolęd i pastorałek, tworząc atmosferę pełną świątecznego nastroju i radości. W przeglądzie naszą szkołę reprezentowali Asia Łaba z klasy III, która zaśpiewała kolędę „W żłobie leży” oraz Marcelinka Wilczyńska i Jasiu Stanoch z klasy I. Pierwszoklasiści zaprezentowali pastorałkę „Skrzypi wóz”. Dzieci występem zauroczyły publiczność. Jury w składzie: Beata Pisarczyk, Magdalena Wójtowicz, Alicja Stasiowska-Piwowar przyznały im wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
- Szczegóły
- Odsłon: 56
Tworzenie stroików w okresie Świąt Bożego Narodzenia to piękny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. Szkolny Klub Wolontariatu również postanowił kultywować tę piękną tradycję. Wolontariusze w ramach zajęć pozalekcyjnych przygotowali piękne stroiki wykonane z naturalnych elementów: szyszek, jedliny, bombek i kolorowych wstążek. Przygotowane prace stały się prezentem dla przyjaciół szkoły oraz osób starszych, samotnych, które co roku odwiedzamy z życzeniami.
- Szczegóły
- Odsłon: 70
24 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jak co roku, przybyło wielu zacnych gości zaproszonych przez swoje wnuki. Tradycyjnie, szanownych seniorów serdecznie powitała Pani Dyrektor Alicja Pochodaj – Balasa, która złożyła im życzenia i zaprosiła na występ przygotowany przez uczniów klas 0-III specjalnie na tę okoliczność. Dzieciaki z „zerówki” i pierwszej klasy wierszami, piosenkami i tańcem pokazali Babciom i Dziadziom, jak bardzo ich kochają. Starszaki, tj. dzieci z klas drugiej i trzeciej wystąpiły w Teleturnieju „Babcia i Dziadek roku”. Na zakończenie występu wszyscy głośno zaśpiewali „Sto lat” i wręczyli przygotowane upominki. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek dla zaproszonych gości. Wszyscy chętni mogli uczestniczyć w sesji fotograficznej i upamiętnić wspólnie spędzone chwile.
- Szczegóły
- Odsłon: 60
W dniach 21 – 24 w Szkole Podstawowej w Chotowej odbywał się kiermasz charytatywny na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu wraz z opiekunem Katarzyną Sypel zadbali o słodki poczęstunek. Nie zabrakło ciasteczek, pierniczków, czekoladowych lizaków oraz gadżetów z czerwonym serduszkiem. Dużym powodzeniem cieszyły się poduszki szyte specjalnie na tę okazję. Cała akcja cieszyła się dużym powodzeniem. To niesamowite, jak wielkie serca mają nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele! Dzięki ich zaangażowaniu, wspólnie udało nam się wesprzeć potrzebujących kwotą 2363 zł.
- Szczegóły
- Odsłon: 57
14 stycznia w Szkole Podstawowej w Grabinach odbył się Gminny Konkiurs Kolęd i Pastorałek "Kolędujmy razem". Naszą szkołę reprezentowali: Maja Pacześniak, Natalia Tokarczyk oraz Maksymilian Kolak. Celem konkursu było kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania, popularyzacja polskich kolęd i pastorałek a także rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci.
Uczestnicy rywalizowali w kategoriach: soliści, małe grupy wokalne i instrumentaliści- w różnych grupach wiekowych. Łącznie na scenie zaprezentowało się 26 śpiewających uczniów i uczennic i 8 instrumentalistów. Jury konkursu nie miało łatwego zadania, wszyscy pięknie wykonali kolędy i pastorałki.
W najmłodszej grupie uczniów klas 1-3 wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Maja Pacześniak.
W kategorii uczniów klas 4-6 drugie miejsce wyśpiewała Natalia Tokarczyk.
Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.