grudzień 2022
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

gmina czarna


korzeszow

oke krakow

logomen

bip logo 2

 

Liryka na pikniku

16 czerwca około południa uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami: Panią Violetta Wodzińską i Panią Martą Jędrzejczyk na lekcji języka polskiego zorganizowali imprezę kulturalną pt. Liryka na pikniku. Zaprosili uczniów z klas I i II gimnazjum. Wśród drzew, promieni słońca i odgłosów przyrody czytali wiersze ulubionych poetów. Rozbrzmiewały strofy Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Jana Twardowskiego, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Każdy starł się o stworzenie niezapomnianej kreacji. Rekwizyty, odpowiedni strój, dykcja podkreślały istotę przekazu artystycznego. Chwile spędzone z poezją wielkich poetów wzbogacają duszę, uczą wrażliwości i zapraszają do samokształcenia poetyckiego. Ponadto praca nad przygotowaniem autoprezentacji uczy pokonywania trudności emocjonalnych. W kronice szkolnej zostanie wiele ciekawych zdjęć, które zrobiła Pani Marta Jędrzejczyk.

Wycieczka do Filharmonii Rzeszowskiej

15 czerwca 2015 r. uczniowie klasy IV i V pod opieką Pani Agnieszki Wałaszek i Pana Waldemara Kruka wysłuchali koncertu muzyki klasycznej, który odbył się w Filharmonii Rzeszowskiej. Koncert składał się z trzech części. W każdej z nich muzycy kolejno prezentowali swoje umiejętności na różnego rodzaju instrumentach muzycznych. Pomimo niełatwego repertuaru młodzi słuchacze byli pod wrażeniem wysokiego poziomu koncertu, podziwiali kunszt muzyków. Po wysłuchanym koncercie grupa dzieciaków z opiekunami udała się na spacer pod fontannę multimedialną. Co prawda w godzinach południowych pokazu nie było, jednak dzieci świetnie spędziły czas chlapiąc się i robiąc zdjęcia. W drodze powrotnej do domu nie mogło zabraknąć przystanku w McDonaldzie na małą przekąskę. Mimo burzowej pogody, która towarzyszyła w czasie drogi, wszyscy wrócili uśmiechnięci i natchnieni dobrą muzyką.

Dzień Dziecka

1 czerwca to święto wszystkich dzieci. Uczniowie naszej szkoły mogli odczuć wyjątkowość tego dnia.

Dzieciaki klas 0-III SP miały okazję bawić się na sali gimnastycznej przy skocznej muzyce. Później zorganizowano dla nich zabawy na świeżym powietrzu. W chwilach odpoczynku między zabawami dzieci mogły skonsumować kiełbaski z grilla, ciastka oraz ochłodzić się napojami przygotowanymi na tę okazję. Uczniom towarzyszyły wychowawczynie: Magdalena Stanoch, Dorota Bartnik, Marzena Kasprzyk, Danuta Mroczek oraz Urszula Hajec.

Czytaj więcej...

Dzień Matki

Uczniowie klas 0 – III SP zaprosili do szkoły swoje MAMY, aby mogli wspólnie obchodzić ŚWIĘTO MATKI.

W środowe przedpołudnie, 27. maja, w sali gimnastycznej odbyła się akademia przygotowana dla MAM z okazji Ich święta, które przypada 26. maja. Dzieciaki, pod czujnym okiem pań wychowawczyń (Magdaleny Stanoch, Doroty Bartnik, Marzeny Kasprzyk i Danuty Mroczek) wystąpiły z programem artystycznym. Były wzruszające wiersze i piosenki opowiadające o ważnej dla każdego dziecka roli matki, humorystyczne scenki przedstawiające różne zachowania dzieci oraz układy taneczne, przygotowane pod okiem instruktorki tańca. Mamusie z dumą patrzyły na swoje pociechy i podziwiały ich aktorski talent. Nie zabrakło łez wzruszenia. Na koniec każda mama otrzymała okolicznościowy podarunek od swojego dziecka (oczywiście samodzielnie wykonany przez pociechy). Kulminacyjnym punktem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany dla zaproszonych gości. Przy kawie, herbatce i pysznym cieście miło płynął czas. Mamy miały okazję spotkać się i porozmawiać, a także powspominać czasy, kiedy same były dziećmi.

Wierszem o Łukasiewiczu

Katarzyna Wlezień i Kornelia Krystek z kl. I Publicznego Gimnazjum w Chotowej wzięły udział XII Międzywojewódzkim Konkursie „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza” w kategorii praca poetycka. Katarzyna Wlezień zdobyła III miejsce. Patronat nad imprezą objęło Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Uczennica w nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom, albumy i książki. Cele konkursu to ukazanie wielkiego wkładu Pioniera przemysłu naftowego w rozwój polskiej, europejskiej oraz światowej nauki i techniki, zwrócenie uwagi na korzyści i zagrożenia wynikające z eksploatacji złóż ropy naftowej. Finał odbył się 29 maja 2015r.

Czytaj więcej...

Finał projektu "Miłość niejedno ma imię"

19 maja odbył się finał projektu kl. II gimnazjum Miłość niejedno ma imię. Głównym celem pracy uczniów było pokazanie siły miłości w życiu człowieka. Swoją opowieść zaczęli od czasów starożytnych –od poświęcenia Prometeusza. Później w wykonaniu Joanny Bały wysłuchaliśmy Hymnu Św. Pawła.

Czytaj więcej...

Apel ekologiczny

Stąpaj cicho po mchach miękkich w zielonej gęstwinie. Niechaj żadna z leśnych nutek ciebie nie ominie. Tam wiewiórka rudą strzałą śmignie, sarna skoczy… Patrz uważnie i szeroko otwórz w lesie oczy”.

Czytaj więcej...

"Wiosna w poezji dziecięcej"

"Wiosna w poezji dziecięcej” to hasło tegorocznego Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla przedszkolaków, jaki odbył się w Zespole Szkół w Chotowej w dniu 29.04.2015 roku. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej oraz Oddział Przedszkolny Zespołu Szkół w Chotowej. Celem zorganizowanej imprezy było rozwijanie umiejętności recytatorskich, zachęcenie do występów na małej scenie..Mali recytatorzy uczyli się również umiejętności radzenia sobie z tremą, jaka towarzyszy artystom.

Czytaj więcej...

"Śpiewaj razem z nami"

W pierwszych dniach marca w Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy odbył się XXV Festiwal Piosenki „Śpiewaj razem z nami”. Konkurs przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap to eliminacje w miastach powiatowych województwa podkarpackiego, a drugi – finał w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Szkołę w Chotowej reprezentowała uczennica klasy II – Zuzanna Stanoch. Zuzia wystąpiła w kategorii solistów 6 do 9 lat i zdobyła nominację do finału w Przemyślu. GRATULUJEMY!!!

Duży czyta Małemu

Duży czyta małemu to szkolna akcja mająca na celu zainteresowanie najmłodszych literaturą. Uczniowie klas gimnazjalnych czytali młodszym kolegom i koleżankom baśnie Andersena, braci Grimm oraz inne ciekawe opowiastki. W odświętnym stroju zasiadali naprzeciw młodej gawiedzi i zabierali maluchów w fascynujący świat przygód. Występowali w roli lektora, który za pomocą głosu i mimiki wcielał się w przeróżne role książkowych bohaterów. Najmłodsi przekonali się, że niezwykle wydarzenia, dalekie podróże, wróżki, czarownice, magiczne przedmioty są w zasięgu naszej ręki. Wystarczy tylko wziąć książkę i zacząć czytać. Taka forma rozbudzania zamiłowania czytelnictwem spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Czytaj więcej...

Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Trwa od święta Trzech Króli do środy popielcowej. Dziś największe na świecie parady karnawałowe odbywają się w Brazylii, w Rio de Janeiro i we Włoszech ,w Wenecji. Karnawał w Rio przyciąga uwagę całego świata. Przez cztery dnie i noce króluje tu muzyka i taniec, nazywany sambą. Tancerki występują w bogato zdobionych, kolorowych kostiumach. Natomiast w czasie karnawału w Wenecji zakłada się kolorowe stroje, a twarze zakrywa się przepięknie zdobionymi maskami. W tym czasie odbywają się huczne zabawy i uliczne parady

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka, które obchodzimy 21 i 22 stycznia należą do najwspanialszych świąt rodzinnych. Wnuczęta dziękują swoim babciom i dziadkom za miłość, troskę, wsparcie, pomoc, a przede wszystkim za czas i wspaniałe chwile spędzone właśnie z nimi.

Czytaj więcej...

Konkurs kolęd i pastorałek

W Miejskim Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy odbył się Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu było podtrzymanie tradycji wspólnego kolędowania oraz poznanie nowych i przypomnienie starych, tradycyjnych kolęd. W festiwalu bożonarodzeniowym mogli wystąpić uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich jako soliści, zespoły wokalne lub zespoły wokalno – instrumentalne. Naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczynki: Zuzanna Stanoch z klasy II SP oraz Klaudia Kociołek – także z klasy II, ale gimnazjum. Obie uczennice wykonały pastorałki przygotowane pod okiem Magdaleny Stanoch i Agnieszki Wałaszek.

Królowa Śniegu w naszej szkole

28 stycznia o godz. 10:00 w ramach Internetowego Teatru dla Szkół uczniowie z klas I do VI uczestniczyli w premierowym przedstawieniu pt. „Królowa Śniegu” w wykonaniu Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. To jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i innych. Kawałek lodu, który nagle wpadł w serce Kaja, uczynił go obcym dla przyjaciół. Kaj uległ złudzeniu innego, lepszego życia. Andersen napisał tę baśń dla wszystkich. Młodsi widzowie odnaleźli w niej mnóstwo cudownych, niesamowitych przygód; magiczną podróż Gerdy i jej niezwykłych przyjaciół spotkanych w czasie drogi, piękną i czarodziejską krainę śniegu, mnóstwo emocji, barw a nawet zapachów. Starsi widzowie odbyli podróż w niebanalny świat, aby poznać, co w życiu jest ważne i o co warto walczyć. Przedstawienie uatrakcyjniły teksty piosenek Agnieszki Osieckiej.

Spotkanie Opłatkowe

19 grudnia 2014r. w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Na samym początku uroczystości uczeń z kl. III gimnazjum Bartłomiej Pluta przeczytał fragment z Biblii o Narodzeniu Pańskim. Później Pani Dyrektor Szkoły Alicja Balasa powitała przybyłych nauczycieli i uczniów. Złożyła wszystkim świąteczne życzenia pełne ciepła i serdeczności. Niedługo po tym wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Scenografia wprawiała w magiczny czas świąt. Pięknie wyglądały lśniące i przystrojone choinki, pachniały palące się świece. Unosił się zapach pysznych potraw wigilijnych. Każdy z uczniów zasiadł przy odświętnie ubranym stole i z radością zajadał czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą. Na deser wszyscy delektowali się pysznymi ciastkami z domowej kuchni, owocami i cukierkami.

Czytaj więcej...

Internetowy Teatr dla Szkół

11 grudnia o godzinie 11.00. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Biegnijcie do szopki , czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli”. Inscenizację przygotował Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” z Katowic. W widowisku kolędowym wystąpiły typowe postacie: Diabeł, Anioł, Herod i Śmierć powiązane z obrzędami ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli. Przenikające się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy wzbudziły duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Na scenie można było zobaczyć ludowe instrumentarium (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), które tworzyły trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki „ścieżką dźwiękową” wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo.

Konkurs "Książkowe Drzewo Genealogiczne"

9 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczno - czytelniczy. Uczniowie ze szkoły podstawowej mieli za zadanie opracować rodzinne drzewo genealogiczne. Powstały piękne prace, które zdradzały upodobania czytelnicze całych rodzin. Już wiemy, co czytają dziadkowie, rodzice, wnuki oraz kuzynki, ciocie czy wujkowie. Największą popularnością cieszą się baśnie, bajki, współczesne powieści, komiksy, specjalistyczne czasopisma, np. o wędkowaniu, gotowaniu i samochodach.

Czytaj więcej...

Mikołajki

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu św. Mikołaja. Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Św. Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Współcześnie w Polsce, nocą z 5. na 6. grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach uczniowie wymieniają się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” lub „swojej mikołajki” czyli osoby, którą się obdarowuje.

Czytaj więcej...

Zabawa Andrzejkowa

Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29. na 30. listopada w wigilię św. Andrzeja. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano indywidualnie. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Czytaj więcej...

Copyright All Right Reserved © Szkoła Podstawowa w Chotowej 2017

1dd908627f94d62cdf2933b7293cd742.jpg
fcb2f0f23000e1c738af5b0176bdf26f.jpg
5093853454a9c924f3f9c6de2759468a.jpg
02887c57c1bf6cd4247be74faa4b9df1.jpg