Odsłon: 1276

 

19 kwietnia uczniowie klas I, II, III gimnazjum i klasy IV wraz z opiekunami P. Anielą Dydo, Martą Jędrzejczyk i Violettą Wodzińską obejrzeli w teatrze komedię Moliera pt. Skąpiec. Reżyserem inscenizacji był Słowak- Marián Pecko. Przez 130 minut śledziliśmy historię Harpagona, człowieka bezwzględnego, lichwiarza i okrutnika, który życie i szczęście swoich najbliższych podporządkowuje wymiarowi materialnemu. Niejednokrotnie grze aktorskiej towarzyszyły śmiechy, co jest niezbitym dowodem udanej interpretacji scenicznej. Na uwagę naszych uczniów zasłużyło połączenie kostiumów barokowych z współczesnymi projektami oraz musicalowe partia aktorów o historii Anzelma i jego rodziny. Było bogato, kolorowo i muzycznie.
 

Po wyjściu z teatru czekał na nas nauczyciel historii P. Waldemar Kruk. Spacerowaliśmy po tarnowskiej starówce. Uczniowie dowiedzieli się, że zwana jest ona perłą polskiego renesansu. Rynek wytyczony w chwili lokacji w 1330r. otaczają kamieniczki, które zostały wzniesione w XVI- XVIII w. Później w Muzeum Okręgowym uczestniczyliśmy w warsztatach bonu kultury pod nazwą Nie szata zdobi człowieka. Zajęcia edukacyjno - multisensoryczne opowiadały uczniom historię stroju szlacheckiego, jego elementów oraz pochodzenie. Uzmysłowiły również, jak wschodnia kultura oddziaływała na dawną Polskę i Europę. Słoiczki wypełnione różnymi przyprawami przybliżyły uczestnikom orientalne zapachy. Dzieci zgadywały, jakie są to przyprawy kuchenne. Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzielił Damian Skóra z kl. IV. Dzięki licznym zabawom uczniowie dowiedzieli się, jakich materiałów używano do wyrobu ubrań oraz poznali nazwy poszczególnych elementów stroju narodowego. Dyskusja nad morałem płynącym z bajki Ignacego Krasickiego „Wróbel”, ukazała, co jest prawdziwą ozdobą człowieka, a elementem finalnym była projekcja poloneza z filmu „Pan Tadeusz”.

Na zakończenie zajęć uczniowie przebrali się w historyczne kostiumy i pozowali do pamiątkowych zdjęć. Wszyscy otrzymali magnesy z portretem szlachcica sarmaty.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Diecezjalnym. Tam przewodnik opowiadał o rzeźbie gotyckiej, malarstwie z terenu Małopolski. Uczniowie dokładnie przyglądali się sztuce ludowej, ołtarzom malowanym na drewnie, tkaninom kościelnym. W Bazylice Katedralnej podziwialiśmy prezbiterium, które datuje się na XV w., oraz zabytkowe drzwi, witraże, wota, ołtarze boczne, przyścienny pomnik Tarnowskich i liczne malowidła. Po tak napięty programie uczniowie mieli prawo zgłodnieć. Energie i siły wszyscy uczestnicy wycieczki odzyskali w pizzerii. W autobusie trwały wesołe rozmowy o wrażeniach tego niezwykłego dnia. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Chotowej. Ta poznawczo-wychowawcza lekcja przeprowadzona w praktyce wzbogaciła naszych wychowanków o przeżycia w obcowaniu z kultura wysoką.