Odsłon: 1212

Znanym zwyczajem ludowym związanym z powitaniem wiosny jest obrzęd topienia Marzanny. Marzanna to słomiana kukła – symbol odchodzącej zimy.

 

Tradycyjnie każdego roku, uczniowie klas 0-III SP witają zbliżającą się wiosnę. Każda klasa ze swoją wychowawczynią wcześniej przygotowuje Marzanny, strojąc je w kolorowe wstążki i bibułki. Tak też było i tym razem. 22 Marca dzieci z Paniami: Magdaleną Stanoch, Dorotą Bartnik, Marzeną Kasprzyk i Małgorzatą Kalita niosąc w rękach kolorowe kukły udały się nad rzekę. Barwny korowód ze śpiewem podążał w dogodne miejsce, aby móc wreszcie „przepędzić Zimę”, która w tym roku każdemu dala się we znaki. Po dotarciu nad wodę dzieci wrzucały do niej Marzanny wołając: „Płyń Zimo do morza”. Kiedy symbole mroźnej pory roku popłynęły z nurtem rzeki, dzieci były już prawie pewne, że Wiosna jest tuż, tuż… Wracając do szkoły szukały jej oznak. I znalazły. Kwitła już leszczyna, w przydomowych ogródkach pojawiły się przebiśniegi i krokusy, a w górze słychać było śpiew skowronka. Szkoda, że słonko schowało się za chmury, bo pewnie kolorowe motylki siadałyby na pierwszych kwiatkach.

Tak czy owak, wycieczka nad rzekę każdemu wyszła na dobre, bo chociaż na prawdziwą wiosnę trzeba jeszcze trochę poczekać, spacer na świeżym powietrzu to samo zdrowie.