Odsłon: 1211

Uczniowie Zespołu Szkół w Chotowej , począwszy od przedszkolaków,

a skończywszy na najstarszej klasie gimnazjum, przez cały rok szkolny brali udział w ogólnopolskim projekcie pod nazwą „Czysty las”. Koordynatorkami przedsięwzięcia na terenie szkoły były: Pani Aniela Dydo – nauczycielka biologii oraz Pani Beata Lipińska – nauczycielka chemii. W różnorakich działaniach wspierali je także pozostali nauczyciele.

 

   Udział w projekcie potraktowano bardzo poważnie. W okresie jesienno- zimowym były wycieczki do lasu, rezerwatu, tartaku, potem uczniowie przygotowywali albumy, zielniki, gazetki, makiety, plakaty, pisali opisy przyrody, referaty, a nawet wiersze o lesie, uczestniczyli w grach dydaktycznych i konkursach. Walczyli także z dzikimi wysypiskami śmieci, pomagali przy sadzeniu lasu, a także założyli własny „leśny ogródek”. Całą szkołę zmieniono w leśne ostępy – pojawiły się różne gatunki drewna, kora, mchy, elementy poroża, wylinki węża, skóry, pióra, a także rysunki i fotografie wykonane przez uczniów.

Tegoroczną wiosnę potraktowano jako okazję do rozwijania świadomości ekologicznej i kreowania zdrowego stylu życia w przyjaźni z przyrodą. Cały kwiecień i maj, a także początek czerwca obfitował w zdania i imprezy związane z obchodami Dni Ziemi. Z inicjatywy uczniów i nauczycieli odbył się meeting sportowo – edukacyjny, w który włączyła się cała społeczność szkoły. Uczniowie uczestniczyli w wieloetapowym maratonie zdrowia, sprawdzając swoją kondycję sportową poprzez zawody, biegi, ćwiczenia, konkursy sprawnościowe ciekawie zorganizowane, a przeprowadzone nie tylko na sali gimnastycznej, ale także na trasie ścieżki zdrowia, prowadzącej poprzez miejscowość, ścieżki leśne, zagajniki i polany. Imprezom tego rodzaju sprzyjała wiosenna aura i miejscowe warunki przyrodnicze. Gimnazjaliści z pomocą nauczycieli i rodziców przygotowali pokaz i degustację zdrowej żywności. Na stołach pojawiły się sałatki, desery, kanapki, których składnikami często były „dary lasu” – owoce, grzyby. Nie brakło pogadanek, referatów, inscenizacji

i prelekcji, spotkań z ludźmi lasu, przeznaczonych dla uczniów z różnych grup wiekowych, których tematem była ochrona przyrody, troska o jej stan, pogłębianie wiedzy na temat ekologii i lasów Europy. Szkołę ozdobiły gazetki, albumy, plakaty związane z ta tematyką. Uczniowie samodzielnie wykonali plakaty o szkodliwości wypalania traw, wraz z wychowawcami rozmieścili je na miejscowych tablicach informacyjnych, w witrynach sklepów, w Centrum Kulturalno – Informatycznym. W szkole odbył się apel ekologiczny połączony

z pokazem strojów wykonanych z materiałów z recyklingu. Nawet najmłodsi

z przejęciem oglądali pantomimę o niszczeniu lasów. Miał także miejsce konkurs recytatorski „O czym szumi las?” Szkoła zorganizowała również Gminny Turniej Ekologiczny „Bliżej natury’. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Czarna, rywalizując wiedzą na temat ochrony przyrody.

   Przez cały rok szkolny gromadzona była dokumentacja dotycząca wszelkich działań związanych z projektem. W sumie zebrało się kilka segregatorów wypełnionych przykładowymi pracami uczniów, zdjęciami i dokładnymi opisami. Dokumenty zostały dostarczone przez Panią Anielę Dydo do dębickiego nadleśnictwa. Teraz czekamy na werdykt konkursowego jury.