- Odsłon: 4
15 marca 2023 roku uczniowie naszej szkoły z klas 4,5,6 udali się do Przedszkola Terapeutycznego „Radość” w Dębicy na warsztaty plastyczne z udziałem dzieci niepełnosprawnych. Spotkanie miało na celu integrację dzieci oraz uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka.
Podczas wizyty młodzież miała okazję nie tylko poznać specyfikę funkcjonowania przedszkola i tworzyć z dziećmi ozdoby wielkanocne. , Zwiedzali sale, w których pracują i rehabilitują się osoby niepełnosprawne. Zobaczyli między innymi salę Doświadczania Świata, która jest miejscem zabawy rekreacyjnej i wielozmysłowej dla osób niepełnosprawnych. Salonik zapewnia im odprężenie i stymulację za pomocą dotyku, koloru, światła. Wszystkie miejsca w przedszkolu zrobiły ogromne wrażenie na naszych uczniach.
- Odsłon: 5
Ślubowanie przyszłych czytelników z klasy 1, które odbyło się 01.03.2023r. było dla nich ogromnym przeżyciem. Wszystko zaczęło się od pogadanki nauczyciela bibliotekarza, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Ponadto uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę i zakładkę. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Myślę, że biblioteka będzie się uczniom kojarzyła jako miejsce bezpieczne, przyjazne i radosne, gdzie czytelnicy zawsze są mile widziani.
|
- Odsłon: 13
W ramach działalności Szkolnego Koła PCK uczniowie klasy ósmej dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami, które nabyli podczas lekcji biologii i zajęć wychowania do życia w rodzinie na temat udzielania pierwszej pomocy. Ich słuchaczami byli młodsi koledzy z klas 0-4. Zajęcia oraz ćwiczenia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Chłopcy z kl.8 należący do Młodzieżowej Drużyny OSP w Chotowej prezentowali dzieciom czynności ratowników. Temat spotkania obejmował zagadnienia:
- zabezpieczenie miejsca wypadku,
- ocena stanu poszkodowanego,
- obserwacja czynności życiowych,
- postępowanie z poszkodowanymi nieprzytomnymi,
- postępowanie z poszkodowanymi z trudnościami w oddychaniu,
- postępowanie w nagłym zatrzymaniu krążenia,
- postępowanie w przypadku poważnych oparzeń i ran.
Uczniowie poznawali zasady resuscytacji krążeniowo - oddechowej w praktyce oraz ćwiczyli na manekinie. Opiekunem Szkolnego Koła PCK jest nauczycielka biologii - pani Urszula Stec.
- Odsłon: 15
Tłusty Czwartek to stara polska tradycja kultywowana od lat w naszych domach. W tym roku dzięki pomysłowym paniom z Rady Rodziców tradycja ta dotarła również do naszej szkoły. Na odświętnie przystrojonym stole królowały pączki, oponki, rogaliki i chrust – wszystkie te smakołyki przygotowały panie: Barbara Balasa, Małgorzata Tadla, Katarzyna Nykiel oraz Marta Koziara. Ponadto każdy uczeń wyposażony został w talon, za który mógł wybrać sobie ulubione pyszności. Nikt nie został pominięty, nad porządkiem i dobrą organizacją czuwały panie: Małgorzata Tadla, Katarzyna Pękala, Marta Koziara, Marta Barycza, Małgorzata Drożdż, Katarzyna Nykiel oraz pan Paweł Krupka. Jak przystało w ostatni czwartek karnawału, społeczność szkolna zadbała o ciekawe stroje karnawałowe – od przebierańców po wytworne kreacje „prosto z Paryża”. Wszystko to zostało utrwalone na zdjęciach podczas sesji fotograficznej. Zakończenie karnawału możemy uznać za bardzo udane i efektowne, a zaangażowanym rodzicom bardzo dziękujemy.
- Odsłon: 36
Karnawał to niezwykle miła tradycja, bardzo lubiana przez każdego, począwszy od tych najmłodszych, aż do tych w sile wieku. Jest to czas przepełniony muzyką i świetną zabawą, jest atrakcją uwielbianą przez dzieci, zwłaszcza w wydaniu balu przebierańców. Tegoroczny bal odbył się 16 lutego w sali gimnastycznej, pięknie przystrojonej kolorowymi balonami, złotymi serpentynami i girlandami. Na balu pojawiły się czarne koty, wróżki, czarownice, księżniczki, motylki, piraci, żabki, Spider-Mani, Harry Potter. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. Dzieci świetnie się bawiły w rytm muzyki porywającej do tańca, a bajkowa atmosfera na długo pozostanie w ich pamięci.
O bufet w tym dniu tradycyjnie zadbali rodzice, a że był to "tłusty czwartek", w menu imprezowym znalazły się pączki, faworki, oponki, rogaliki i soczki. Dzieci pełne wrażeń i radości wróciły do domu.
- Odsłon: 26
Hucznie było jak co roku! Walentynki, czyli święto zakochanych i zaprzyjaźnionych, a takich w naszej szkole nie brakuje. Najlepszym dowodem na to stwierdzenie były aż dwie skrzynki walentynkowe wypełnione po brzegi listami, kartkami i serduszkami, które uczniowie wrzucali przez cały tydzień. We wtorek 14 lutego cała społeczność szkolna zebrała się w sali nr 5, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie skrzynek i wręczenie korespondencji adresatom. Wydarzeniu towarzyszyła radosna atmosfera z dozą napięcia i niepewności. Każdy z niecierpliwieniem czekał na swoją „walentynkę”. Kiedy poczta walentynkowa została wszystkim doręczona, nadszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez Radę Rodziców. Przewodniczący szkoły Patryk Balasa w asyście Szymka Sztyca wręczył każdemu dziecku pięknie zapakowany słodki upominek. Kiedy emocje opadły, uczniowie z uśmiechem na twarzy rozeszli się do swoich klas.
- Odsłon: 27
Światowy Dzień Kota to święto obchodzone przez wszystkich miłośników mruczków 17 lutego. Tego dnia świętują wszystkie kiciusie i ich właściciele w Polsce i we Włoszech.
W piątek, przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej obchodzili nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”. Wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka. Dzieci oglądały film o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Były też wesołe kocie zabawy przy znanych piosenkach oraz konkursy.
Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Na zakończenie dzieci zorganizowały na terenie szkoły zbiórkę karmy dla bezdomnych kociąt.
- Odsłon: 21
Dnia 9 lutego klasa 1 i 2 wzięła udział w obchodach „Międzynarodowego Dnia Pizzy”. Tego dnia sala „pierwszaczków” zamieniła się w prawdziwą, włoską pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych produktów ujętych na liście zakupów i wkładały je do sklepowego koszyka, układały „pizzowe” puzzle. Uczniowie mieli także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądających placków, używając do tego przeróżnych materiałów oraz stosując różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej pizzy. To był niezwykle smakowity dzień!
- Odsłon: 31
W naszej szkole, tradycyjnie każdego roku, odbywają się uroczyste spotkania z Babciami i Dziadkami z okazji Ich święta. Tak też było i w tym roku, chociaż trochę z poślizgiem, spowodowanym terminem ferii zimowych.
W piątkowe przedpołudnie 3 lutego w sali gimnastycznej zaczęli zajmować miejsca zaproszeni goście. A było ich sporo, bo ponad 70, a przybyli nie tylko z Chotowej, ale właściwie z całego powiatu dębickiego. Zacnych gości powitała i złożyła życzenia pani dyrektor Alicja Pochodaj- Balasa, a następnie przed seniorami wystąpili ich wnuczki i wnukowie we wspomnieniowym programie na Ich cześć. Uczniowie klas 0-3 odgrywali śmieszne scenki z młodości Babci i Dziadka. Były humorystyczne wiersze, tańce, piosenki, w tym gromkie Sto Lat. Na twarzach Babć i Dziadków pojawiły się szczere uśmiechy i łzy wzruszenia. Wnukowie nie zapomnieli też o drobnych prezentach, a ich rodzice o słodkim poczęstunku.
Nad całością czuwały wychowawczynie klas 0-3: p. Marzena Kasprzyk, p. Dorota Bartnik, p. Danuta Mroczek i p. Magdalena Stanoch.
- Odsłon: 26
Uczniowie klas 0-1 oraz klas 2-3 brali udział w projekcie edukacyjnym "Zdrowo jem, więcej wiem", którego celem było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Realizując zadania etapu jesienno-zimowego, poświęconego warzywom i owocom oraz zasadom zdrowego żywienia, zespoły miały do wykonania kilka zadań.
Lekcja: Warzywa i owoce na co dzień i od święta
Konkurs: Baw się z nami – owocami, warzywami!
Lekcja: Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia
Konkurs: Gra planszowa o Piramidzie Zdrowia
Forum: Uczymy dzieci zdrowego odżywiania
Dzielimy się wiedzą: Piramida zdrowia, owoce i warzywa'
Efektem realizowanych zadań były: „Encyklopedia owoców i warzyw”, „Książka kucharska”, „Księga wierszy owocowo- warzywnych”, gry edukacyjne oraz szereg gazetek ściennych. Uczniowie inscenizowali wiersz Jana Brzechwy „Na straganie", układali z gotowych elementów piramidę zdrowia, robili smaczne, zdrowe kanapki i sałatki owocowe. Dzieląc się wiedzą częstowali starszych owocami i warzywami, uczyli śpiewać "Piosenkę o niezdrowym jedzeniu" klasę 4, zorganizowali "Korowód zdrowia" podczas którego prezentowali hasła i wierszyki o zdrowiu i odżywianiu, mając na głowach śliczne opaski z owocami i warzywami. Oglądali też serię filmów edukacyjnych o piramidzie zdrowia, właściwym odżywianiu oraz roli sportu i rekreacji w życiu. Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza pozostanie na długo w świadomości uczniów, a zdrowe nawyki będą gościć w ich codziennym życiu.
- Odsłon: 29
12 grudnia, w pięknie przystrojonej sali, odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe uczniów klas 0-3. Na samym początku uroczystości wychowawczynie klas, panie: Dorota Bartnik, Danuta Mroczek, Magdalena Stanoch i Marzena Kasprzyk powitały swoich uczniów i wprowadziły w świąteczny nastrój. Niedługo po tym nastąpiło odczytanie przez ucznia klasy 3 – Marcela Murtasia fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, a później wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Wystrój klasy nawiązywał do magicznego czasu świąt. Pięknie wyglądała mrugająca kolorowymi światełkami choinka, pachniały palące się świece, okolicznościowa gazetka przypominała o zbliżających się rodzinnych spotkaniach. Unosił się zapach świątecznych przysmaków. Każdy z uczniów zasiadł przy odświętnie ubranym stole i z radością zajadał smakołyki przygotowane przez rodziców specjalnie na tę okoliczność. Wszyscy delektowali się pysznymi ciastkami z domowej kuchni, owocami, cukierkami, a także sokami i napojami. Na spotkanie opłatkowe została zaproszona pani dyrektor Alicja Pochodaj – Balasa, która znalazła chwilę, aby spotkać się z uczniami. Złożyła wszystkim świąteczno – noworoczne życzenia i włączyła się we wspólne śpiewanie kolęd.
W miłej i rodzinnej atmosferze uczniowie i nauczyciele spędzili te przedświąteczne chwile.
- Odsłon: 35
14 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą, Panią Agnieszką Wałaszek wybrali się do kina „Helios” do Rzeszowa na film pt. „Świąteczny cud”. To historia o chłopcu, który wzorem Robin Hooda pomaga biednym. W wigilię Bożego Narodzenia przebiera się za Świętego Mikołaja i rusza rozdawać paczki potrzebującym. Pouczająca opowieść pełna ciepła i miłości bardzo podobała się uczniom. Potem wizyta w McDonald ‘s i powrót do domu.
- Odsłon: 38
22 grudnia uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią, Panią Agnieszką Wałaszek spotkali się na klasowej wigilii. Dziewczynki i chłopcy pięknie przystroili stoły, zapalili świece i w świątecznej scenerii składali sobie życzenia, i śpiewali kolędy. Na półmiskach leżały pierogi, owoce, ciasteczka, pierniki, kapuśniaczki, a w szklankach pachniał kompot z suszonych jabłek i śliwek. Kinga Tadla wraz z mamą upiekły pachnące pierniki, ozdobiły lukrem, koralikami i tak przygotowany zestaw upominkowy przepasany czerwona wstążką - otrzymał każdy. Nastrój chwili podkreślały pięknie ubrane choinki, blask kolorowych światełek, pastorałki i radość z bycia razem.
By na długo upamiętnić te miłe chwile, uczniowie wraz z wychowawczynią wzięli udział w sesji zdjęciowej, bo za 6 miesięcy ósmoklasiści opuszczą mury szkolne. Czas spędzony przy wigilijnym stole, rozmowy, fotografie pozostaną na długo w pamięci.
- Odsłon: 36
22 grudnia w naszej szkole panował świąteczny nastrój. Uczniowie wraz z wychowawczyniami oraz z rodzicami przygotowali uroczyste spotkanie wigilijne. Wszyscy zasiedli przy pięknie udekorowanych stołach, na których pełno było smacznych świątecznych przysmaków. Bożonarodzeniowy klimat tworzyły kolorowe choinki, kolędowanie oraz życzenia pełne radości i ciepła. Czas mijał przy wesołych zabawach, które przygotowali: Lena Gruszowska, Ola Kochanowska i Miłosz Urbańczyk z kl.6, na rozmowach, pisaniu listu do św. Mikołaja i na oglądaniu wesołych filmików nagranych przez uczennice z kl.5. Klimat świąteczny okazał się także inspiracją dla Justyny Łaby i Alisy Gawle, ponieważ dziewczynki ułożyły wesoły wiersz o św. Mikołaju. Talentem muzycznym pochwalił się Alexander Fackrell, zagrał na puzonie znane kolędy i zaprosił także do wspólnego śpiewania. Wychowawczynie Marta Jędrzejczyk i Violetta Wodzińska dziękują za piękne wspólne chwile. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
- Odsłon: 37
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierników i aromatycznym zapachem. 9 grudnia dla uczniów klasy czwartej i piątej był to pracowity dzień. Z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy pod okiem nauczycielek pani Marty Jędrzejczyk i Urszuli Stec oraz z pomocą pani z Koła Gospodyń Wiejskich – Agnieszki Sztyc- wałkowały ciasto i wykrawały ciasteczka.
Wolontariusze Szkolnego Koła PCK z kl. V, VI i VIII przydzielili sobie zadania. Jedni przynieśli składniki, a inni upiekli śliczne ciasteczka, które potem udekorowali, a starsi ponieśli piernikowe paczuszki do osób starszych i samotnych mieszkających w naszej wsi. Celem przedsięwzięcia nie był tylko pomysł na integrację społeczną, ale również uwrażliwienie dzieci na odpowiedzialność za drugą osobę i szacunek do osób starszych i potrzebujących.
Bardzo dziękujemy mieszkańcom Chotowej za serdeczne przyjęcie młodzieży w swoich domach.
- Odsłon: 52
Uczniowie klas "0" - III przygotowani przez Panią Małgorzatę Kania zaprezentowali świąteczny układ taneczny.
- Odsłon: 35
Hubert Waśko z kl. 8 zdobył wyróżnienie za pracę literacką w konkursie „Praca moich marzeń”, który organizował Zespół Szkół nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy. Promowanie świadomego i odpowiedzialnego wyboru drogi życiowej w zgodzie z zainteresowaniami, odkrywanie talentów uczniowskich oraz rozwijanie kreatywności i otwartości na różne środki artystycznego wyrazu to główne cele VII edycji konkursu dla uczniów kl. VII i VIII szkół podstawowych z powiatu dębickiego.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 14 grudnia 2022 r. podczas Dnia Kariery w Koperniku. Hubert otrzymał piękną książkę oraz pamiątkowy dyplom.
Z uczniem pracowała polonistka Violetta Wodzińska.
Oto fragment pracy.
(…) Te problemy skłoniły mnie do wyboru zawodu inżyniera reaktorowego. To przyszłościowy i bardzo potrzebny zawód. Wybrałem go, bo chcę, aby nasz kraj rozwijał się, żeby magazynował paliwo jądrowe na długi czas i był niezależny pod względem energetycznym. Na podkreślenie zasługuje także aspekt ekologiczny, czystość naszej planety, co przekłada się na zdrowie każdego z nas. A smog zabija coraz więcej ludzi na świecie i o tym nie możemy zapomnieć!
Lubię przedmioty ścisłe. Wiesz przecież, że jestem laureatem ogólnopolskich konkursów z fizyki, chemii i matematyki, więc podstawy do dalszego kształcenia w tym kierunku i rozwijania pasji już mam.
Gratulujemy!
- Odsłon: 36
Od początku wojny nasza szkoła nieustannie bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. Cały czas współpracujemy z fundacją „Moc przyszłości”. Założycielką tej fundacji jest dr Diana Dembicka, która od samego początku regularnie organizuje konwoje humanitarne na Ukrainę. Wojna przybrała teraz inny wymiar, zniszczona infrastruktura energetyczna sprawia, że ludzie pozostają bez wody, prądu i ogrzewania. To czego najbardziej potrzeba, to wszelkie produkty typu instant, słodycze dla dzieci jak również kołdry i koce. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i rodziców udało się zebrać naprawdę sporą ilość potrzebnych artykułów. Do naszej akcji dołączyły Szkoła Podstawowa w Czarnej i Szkoła Podstawowa w Żdżarach. Wszystkie dary zostały dostarczone na miejsce zbiórki w Radłowie i dotarły już na Ukrainę.
Koordynatorem szkolnej akcji jest pani Agnieszka Wałaszek.
- Odsłon: 38
Mistrzostwa świata w piłce nożnej zawsze wzbudzają wiele emocji. Do Kataru pojechać nie mogliśmy, ale tu na miejscu zrobiliśmy co w naszej mocy, aby wesprzeć polską drużynę przed meczem z Argentyną. W sali gimnastycznej powstała strefa kibica, a tam nasi uczniowie ubrani w barwy biało-czerwone zaśpiewali: „Polska, biało-czerwoni…” Jak na prawdziwych kibiców przystało, nie zabrakło takich gadżetów, jak: szaliki, flagi i trąbki. Było głośno, oj, było naprawdę głośno! Po raz pierwszy od wielu lat Polska wyszła z grupy i awansowała do fazy pucharowej. Trzymamy kciuki!
- Odsłon: 39
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin św. Mikołaja na stałe wpisała się w naszą szkolną tradycję. Mikołajki to dzień, na który uczniowie długo czekają, ponieważ przynosi wiele radości i uśmiechów.
We wtorek na korytarzach Publicznej Szkoły Podstawowej w Chotowej pojawiły się piękne mikołajkowe dekoracje wykonane przez uczniów naszej szkoły. Z klas rozbrzmiewała muzyka, a dzieci ubrane w czerwone czapeczki z białymi pomponami częstowały się smakołykami. Nie zabrakło również wspaniałych upominków, którymi obdarowani zostali wszyscy uczniowie. Z twarzy przez cały dzień nie znikały uśmiechy. Niektóre klasy postanowiły nawet część swych zajęć szkolnych zrealizować poza murami szkoły, czyli na wycieczce. Mamy nadzieję, że wspólne przeżywanie mikołajek wprowadziło wszystkich w pozytywny nastrój i umiliło okres oczekiwania na zasłużone prezenty. Szkoda, że mikołajki są tylko raz w roku!
Najmłodszych uczniów św. Mikołaj odwiedził również w środę. Przywiózł mnóstwo prezentów, które rozdał maluchom oraz świetnie się z nimi bawił w rytmie aktualnych przebojów. A sceneria? Wprost baśniowa; zdjęcia to potwierdzają.
„To był fajny, radosny dzień. Lubię Mikołajki. Uwielbiam otrzymywać prezenty. Długo będę go pamiętać.” – to słowa dzieci wspominających ten dzień. A co najważniejsze – mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, na kolędy, na choinki, na śnieg i żłóbek.
Do następnego roku, drogi Mikołaju!!!
- Odsłon: 44
13 grudnia uczniowie naszej szkoły wybrali się do FlyParku rozrywki do Tarnowa. Było bardzo skocznie, sportowo, zabawa przednia. Moc atrakcji i radości. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Beata Lipińska i Michał Kutrzuba.