- Odsłon: 45
21 czerwca o godzinie 8 uczniowie wzięli udział w uroczystej mszy św. z okazji zakończenia roku szkolnego. Natomiast o godzinie 9 cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej. Na widowni zasiedli uczniowie w biało-granatowych strojach, rodzice i nauczyciele. Panowała radosna atmosfera, bo oto nadszedł czas na otrzymanie świadectwa i czas upragnionych wakacji. Uroczystą akademię prowadzili Angelika Modelska i Daniel Waśko. W montażu słowno-muzycznym zobaczyliśmy uczniów kl.6, którzy zabrali nas w podróż do miejscowości WAKACJE. By przejażdżka pociągiem nie była nudna, w wagonach obok uczniów zasiedli nauczyciele i zadawali pytania pełne humoru i takie też padały odpowiedzi.
Na stacji docelowej –WAKACJE wszystkich przyjezdnych gości powitała Ola Kochanowska piosenką „Takiego Janicka bym chciała”. Uczniowie swój występ zakończyli podziękowaniami dla nauczycieli za naukę, wychowanie i życzyli słonecznych, pięknych wakacji.
Z kolei głos zabrała Pani Dyrektor Alicja Balasa. Serdecznie powitała zebranych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli i dokonała podsumowania minionego roku szkolnego. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za trud pracy, realizację nie tylko podstaw programowych, ale też tworzenie przyjaznego klimatu pracy i organizację wielu imprez, uroczystości klasowych i szkolnych. Ciepłe słowa podziękowań popłynęły także do uczniów za solidną naukę, udział w konkursach, projektach, akcjach charytatywnych, współorganizację uroczystości szkolnych i angażowanie się w życie szkoły. Pani Dyrektor zwróciła się także do rodziców, Rady Rodziców, strażaków z OSP Chotowa i podziękowała za to, że dawali wielokrotnie odczuć, iż dobro dzieci jest dla nich ważne, za poświęcony czas, za wszystkie inicjatywy, również za finansowanie imprez dla dzieci i młodzieży. Pani Dyrektor życzyła wszystkim zdrowych, pogodnych, udanych wakacji, by we wrześniu wrócić pełnym sił i energii.
Później na forum szkoły odbyło się wręczenie dyplomów i nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.
Świadectwa z promocją do następnej klasy wręczyli uczniom wychowawcy w salach lekcyjnych.
Akademię przygotowali uczniowie klasy 6 wraz z nauczycielami Panią Katarzyną Sypel i Panem Waldemarem Krukiem.
Miłego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu!
- Odsłon: 43
Liryka na pikniku to kolejna edycja literackiego spotkania ucznia z poezją, które miało miejsce w naszej szkole 14 czerwca. Uczniowie kl.5,6 i 7 w otoczeniu piękna natury czytali swoje ulubione wiersze, pojedynczo bądź grupowo. Wysłuchaliśmy liryków o miłości, patriotyzmie, przyrodzie i ludzkiej egzystencji. Każda prezentacja oddawała uczucia podmiotu lirycznego i spotkała się z aplauzem słuchaczy. Na spotkanie zawitała także poezja śpiewana, a w roli artysty wystąpił Alan Lepak, który wykonał muzyczną interpretację wiersza Nic dwa razy się nie zdarza. Uczniowie podczas pięknego czytania wierszy wykorzystywali rekwizyty, by ich wystąpienie przykuwało uwagę i było teatralnym wyrazem uczuć i przeżyć. Była to także okazja do powtórzenia wiadomości o liryce, środkach artystycznych i ich funkcji w poezji.
II część spotkania z poezją to część praktyczna. Tutaj dołączyli czwartoklasiści. Uczniowie słuchali poezji śpiewanej, wspólnie pisali wiersze. Wystąpienie w roli twórcy bardzo spodobało się wszystkim i pokazało kreatywność naszych wychowanków.
Na naszym pikniku literackim spotkaliśmy się z twórczością: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kasprowicza, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego i Ignacego Krasickiego.
Zajęcia przeprowadziły: Violetta Wodzińska i Marta Jędrzejczyk.
- Odsłon: 32
Gabriela Poproch z kl.4 zajęła III miejsce w etapie regionalnym XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Celem konkursu jest promowaniem wśród uczniów z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstw rolnych.
Zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej, w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym popularyzowanym w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. Gabrysia otrzymała pamiątkowy dyplom i cenne nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Z uczennicą pracowała pani Katarzyna Sypel.
- Odsłon: 37
Siostry służebniczki 142 lata temu przybyły do Dębicy i po dziś dzień aktywnie działają na wielu polach. Z tej okazji Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” przy współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Dębicy zaprosiło wszystkich uczniów z powiatu dębickiego do udziału w konkursach, wierząc, że przygotowanie prac rozbudzi wrażliwość oraz samoświadomość młodych pokoleń, przywróci jednocześnie głos tym, którym zawdzięczamy obecny pejzaż moralny naszej Małej Ojczyzny.
Honorowy patronat nad konkursem objęło Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy.
W niedzielę, 9 czerwca po zakończonej Eucharystii autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni. Zadanie komisji konkursowej nie należało do łatwych ze względu na dojrzałość prac, ich przesłanie oraz ujmującą autentyczność.
W konkursie plastycznym pt.” Zgromadzenie w sercu miasta”, na który wpłynęło 46 prac, zostało nagrodzonych 5 uczennic naszej szkoły.
Kategoria I – klasy I-III
3 MIEJSCE – NATALIA TOKARCZYK
WYRÓŻNIENIE: TATIANA RUDA
Kategoria II – klasy IV-VI
2 MIEJSCE – IGA GIERULA
WYRÓŻNIENIA:
ZUZANNA RYCHARSKA
GABRIELA POPROCH
W konkursie literackim i multimedialnym dla młodzieży z placówek oświatowych powiatu dębickiego pt. „Młodzi tropiciele śladów przeszłości” - Co się działo z siostrami służebniczkami w 1954 roku? została nagrodzona jedna uczennica naszej szkoły.
2 MIEJSCE – LENA GRUSZOWSKA
Laureatom konkursów serdecznie gratulujemy!
Uczennice do konkursu przygotowała: Katarzyna Sypel.
- Odsłon: 42
10 czerwca w naszej szkole pod czujnym okiem policjanta odbył się egzamin na kartę rowerową. Przed przystąpieniem do części praktycznej uczniowie musieli zdać test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Karta rowerowa jest niedocenianym, ale bardzo ważnym dokumentem, bo nie tylko uprawnia do kierowania rowerem po drodze, ale potwierdza znajomość przepisów i umiejętność ich przestrzegania.
Uczniów z klasy 4 do egzaminu przygotowała pani Renata Brzeska.
- Odsłon: 44
Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty.
W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. W naszej szkole pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. 12 czerwca 13 pierwszoklasistów przyjętych zostało w poczet czytelników szkolnej biblioteki. W pierwszej części uroczystości nasi pierwszoklasiści otrzymali sporo informacji na temat biblioteki i jej zbiorów, regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami, a także o zasadach zachowania, jakie powinni przestrzegać w bibliotece. W świat książek najmłodszych czytelników wprowadziła prezentacja, która zawierała zagadki, rebusy dotyczące funkcjonowania biblioteki. Wszystkie dzieci chętnie rozwiązały i wysłuchały audiobooka o Franklinie i bibliotece. Po takim wprowadzeniu pierwszaki w skupieniu i z powagą uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu bibliotekarka, pani Marta Jędrzejczyk, dokonała uroczystego pasowania na czytelnika, wręczyła uczniom dyplomy i pamiątkowe książeczki.
Życzymy nowym czytelnikom wspaniałych wrażeń z przeczytanych lektur.
- Odsłon: 38
W ramach zajęć świetlicowych pani Urszula Stec realizowała program CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA, który wspiera opiekunów wczesnoszkolnych w kształtowaniu oraz usystematyzowaniu nawyków higienicznych wśród dzieci w atrakcyjny dla nich sposób.
W tym roku zajęliśmy się obszarem higieny jamy ustnej, nosa i ucha. Zajęcia obfitowały w zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, logiczne i eksperymenty. Dawały one dzieciom wiele radości oraz rozbudzały ciekawość.
- Odsłon: 45
W trosce o zdrowy uśmiech naszych uczniów 16 maja odwiedził nas Dentobus – mobilny gabinet dentystyczny. Lekarz pani stomatolog z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa oceniła poziom higieny jamy ustnej, stan przyzębia i zgryzu u uczniów w klasach 0-4 oraz pokazała, jak prawidłowo myć zęby i dbać o całą jamę ustną. Rodzice otrzymali informację zwrotną o stanie zdrowia zębów swoich pociech. Opieka stomatologiczna DENTOBUSU była bezpłatna.
Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym uczniom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty.
- Odsłon: 42
Uczniowie klasy szóstej twórczo i z wielkim zapałem pracowali na kółku biologicznym i przygotowali wystawę ,, Oceanarium”. Powstała ona w ramach podsumowania zdobytych wiadomości o bezkręgowcach i rybach. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentowali na szkolnym korytarzu. Można więc podziwiać mieszkańców oceanów, ich barwę i kształty.
Z uczniami pracowała pani Urszula Stec.
- Odsłon: 41
Czerwiec, oceny już wystawione, zbliża się koniec roku szkolnego, więc czas na wspólną zabawę. We wtorek, 12 czerwca uczniowie z klas od 4 do 7 wraz z wychowawcami zorganizowali szkolną dyskotekę. W roli DJ wystąpił Maks Kolak z kl.7. Wszyscy świetnie się bawili. Było głośno i radośnie.
- Odsłon: 54
28 maja 2024 roku Tymoteusz Koziara z klasy II i Natalia Tokarczyk z klasy III uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ortograficznym w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej. Konkurs miał na celu poszerzenie i umocnienie wiedzy z zakresu poprawnej polszczyzny, wdrażanie do przestrzegania poprawności ortograficznej oraz stwarzanie uczniom możliwości do prezentowania swoich umiejętności i uzdolnień.
Konkurs rozpoczął się częścią artystyczną. Dzieci odegrały krótkie przedstawienie pt. „Słowa i słówka”. Następnie uczestnicy przystąpili do wspólnego dyktanda, później wypełniali dwupoziomowy test (dla kl. II i III), zawierający różne trudności i pułapki ortograficzne: zagadki, rebusy, wyjątki ortograficzne itp. W czasie oceniania prac konkursowych dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, a nagrody specjalne- gry planszowe przypadły zwycięzcom. Tymoteusz Koziara zdobył III miejsce w kategorii klas drugich.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Magdalena Tokarczyk. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
- Odsłon: 45
„Popołudnie z Książką” to konkurs klasowy adresowany dla uczniów klasy 4. Zmagania czytelnicze odbyły się 7 czerwca 2024r. i składały się z trzech etapów. Celem konkursu było doskonalenie techniki czytania, doskonalenie swobodnej wypowiedzi na temat ulubionej baśni, legendy oraz redagowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi z wykorzystaniem ilustracji. „Popołudnie z Książką” spotkało się z wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, dawało wiele pozytywnych emocji i łączyło kształcenie polonistyczne z plastyczną wyobraźnią.
Zwycięzcami okazali się:
Aleksandra Stelmach zajęła I miejsce
Alan Milas zajął II miejsce
Igor Ruda zajął III miejsce
Wyróżnieni zostali: Zuzanna Rycharska i Nikodem Kochanowski.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki i nagrody rzeczowe.
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do czytania książek, by bogacić słownictwo, rozwijać wyobraźnię i przeżywać niezwykle przygody z bohaterami.
Organizatorami konkursu były Violetta Wodzińska i Marta Jędrzejczyk.
- Odsłon: 69
26 maja, niedzielne popołudnie na podwórku szkolnym było nadzwyczaj gwarne. Otóż, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Chotowej pod przewodnictwem Pani Barbary Balasy zorganizowała Festyn Rodzinny dla uczniów, rodziców i całej społeczności. Impreza plenerowa rozpoczęła się o godzinie 14 występem najmłodszych uczniów.
Na scenie zaprezentowały się wszystkie dzieci od 0 do 3 klasy. Maluchy pochwaliły się zdolnościami muzycznymi, tanecznymi, śpiewały piosenki, recytowały wiersze dla mamy i taty oraz wystąpiły w scenkach rodzajowych.
Wśród atrakcji znalazły się również konkursy, malowanie twarzy, malowanie tatuaży, zjeżdżanie na dmuchańcach. Nagrody ufundował Wójt Gminy Czarna Józef Chudy oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, Piotr Warzała.
Równie dużym zainteresowaniem cieszył się strażacki tor przeszkód oraz pokazy w wykonaniu strażaków z OSP Chotowa. Kto chciał, mógł wykazać się zdolnościami sportowymi w rozgrywkach piłkarskich, a chętnych uczniów i rodziców nie brakowało. Rodzice zapraszali także do degustacji ciast, owoców, waty cukrowej, pieczonych kiełbasek, frytek. Zimne i ciepłe napoje gasiły pragnienie w tym upalnym dniu, a było w czym wybierać.
Niedzielne popołudnie dostarczyło wiele emocji, zarówno dzieciom jaki i rodzicom, a zdjęcia zrobione w fotobudce będą miłym wspomnieniem tych chwil.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu i bezpiecznego przebiegu imprezy.
- Odsłon: 269
22 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Starej Jastrząbce odbył się XX Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Na scenie zaprezentowało się 34 wokalistów z klas I – VIII.
„Piosenka jest dobra na wszystko” – śpiewali kiedyś członkowie Kabaretu Starszych Panów. Okazuje się, że ta maksyma jest aktualna do dziś. Przekonali się o niej uczestnicy konkursu.
Jury biorąc pod uwagę umiejętności wokalne, dobór repertuaru, intonację, poczucie rytmu, muzykalność, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny, doceniło starania uczniów reprezentujących naszą szkołę i przyznało Maksymilianowi Kolakowi z kl.7 – I miejsce za piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem” oraz Aleksandrze Kochanowskiej – wyróżnienie za piosenkę „Takiego Janicka”. W konkursie naszą szkołę reprezentował również Mikołaj Kolak z kl.6.
Wszystkim uczniom gratulujemy odwagi i umiejętności wokalnych. Życzymy kolejnych sukcesów wokalnych.
Opiekę nad uczestnikami sprawowały: Marzena Kasprzyk, Katarzyna Sypel.
- Odsłon: 71
26 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Róży odbył się „XI Maraton Matematyczny”. Uczniowie pracowali w trzyosobowych zespołach. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Łaba, Iga Gierula i Daniel Waśko. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności, wykonując pięć konkurencji: rozwiązując test, krzyżówkę, zadania tekstowe, wykreślankę oraz łamigłówki.
Drużyna naszej szkoły okazała się bezkonkurencyjna i zajęła pierwsze miejsce, pokonując w rywalizacji 12 zespołów.
Iga, Justyna i Daniel poprawili swój wynik z poprzedniego roku, kiedy zajęli IV miejsce. Uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych, nie tylko matematycznych sukcesów.
- Odsłon: 72
Święto Narodowe 3 Maja jest świętem państwowym obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. To okazja do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. Nasze przedszkolaki 30 kwietnia 2019 r. świętowały to niezwykle ważne dla naszego kraju wydarzenie - rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas zajęć dzieci oglądnęły krótka prezentację multimedialna o historii naszej ojczyzny. Dowiedziały się, dlaczego ten dzień jest tak ważny dla Polski. Głównym celem zajęć było kształtowanie postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Przedszkolaki nie zapomniały o tym święcie i w biało-czerwonych strojach w towarzystwie flagi narodowej odśpiewały hymn narodowego.
- Odsłon: 52
Dnia 7 maja 2024 roku w Przedszkolu w Przyborowie odbył się VI Konkurs Recytatorski „Zdrowie mam, gdy o nie dbam”. Konkurs adresowany był dla dzieci 5-6-letnich z oddziałów przedszkolnych całej Gminy Czarna i miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego o tematyce zdrowia. Nasze przedszkole reprezentowali Marcelinka Wilczyńska i Jasiu Stanoch, którzy zaprezentowali wiersz pt. ”Grunt to zdrowie”. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne dyplomy i nagrody. Gratulujemy naszym przedszkolakom pokonania tremy i życzymy dalszych sukcesów.
- Odsłon: 59
We wtorkowe przedpołudnie, 16 kwietnia, w naszej szkole zagościło Mobilne Planetarium ORBITEK. To innowacyjne narzędzie edukacyjne w fascynujący sposób wprowadziło uczniów w świat astronomii i kosmosu. Dzięki zaawansowanej technologii projekcji wyświetlania obrazu dookoła głowy, dzieciaki miały możliwość odkrywania tajemnic kosmicznych bez wychodzenia z budynku szkoły.
Spotkanie rozpoczęło się rozmową wprowadzającą edukatora z uczniami. Prowadząca, aby zachęcić dzieci i pobudzić ich wyobraźnię, użyła kolorowych piłek różnej wielkości symbolizujących planety Układu Słonecznego. Potem wszyscy zajęli wygodne miejsca w klimatyzowanej kopule i rozpoczął się wyjątkowy pokaz. Seans dla młodszych uczniów nosił tytuł „Rakietą do Planet”. Był pełen emocji i zabawy. Dzieci klaskały, żeby rakieta wystartowała, wspólnie odliczały, uczyły się piosenki o planetach. Zwiedzając Układ Słoneczny, poznawały z bliska nasze planety. Dowiedziały się, ile ich jest i jakie mają cechy charakterystyczne. Zaobserwowały, że Księżyc krąży dookoła Ziemi, a wszystkie Planety dookoła Słońca. Poznały Znaki Zodiaku i zaobserwowały wszystkie Gwiazdozbiory nieba północnego, a przy tym świetnie się bawiły. Po zakończonym pokazie przyszedł czas na zdjęcia grupowe oraz indywidualne fotki w „stroju” kosmonauty.
Także uczniowie z klas 4-7 uczestniczyły w II turze kosmicznych wędrówek. Słuchali ciekawych wiadomości o planetach, wszechświecie.
- Odsłon: 56
10 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klasy drugiej i trzeciej pt. „Potyczki ortograficzne”. Były to eliminacje do gminnego konkursu ortograficznego „Z ortografią za pan brat”. Konkurs miał na celu rozwijanie umiejętności ortograficznych wśród dzieci. Zadaniem uczestników było rozwiązanie jedenastu zadań z trudnościami ortograficznymi. Wśród zadań znalazły się rebusy, zagadki, przysłowia oraz teksty do uzupełnienia. Dzieci musiały wykazać się sporą wiedzą w zakresie ortografii. Z uczniami pracowała pani Danuta Mroczek i pani Magdalena Tokarczyk.
Wyniki konkursu:
Klasa 2:
I miejsce Tymoteusz Koziara
II miejsce Hubert Kochanowski
III miejsce Amelia Kochanowska
Klasa 3:
I miejsce Natalia Tokarczyk
II miejsce Barbara Pytel
III miejsce Adam Kochanowski
Weronika Król
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Do konkursu gminnego zakwalifikowali się: Tymoteusz Koziara i Natalia Tokarczyk.
- Odsłon: 59
W czwartek 15 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Gofra. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gofrów, skąd pochodzi ta pyszna, chrupiąca przekąska, z jakich produktów powstaje i z jakim dodatkami może być serwowana. Dzieci razem z wychowawczynią przygotowały potrzebne produkty na ciasto. Zabawa została połączona z nauką. Była to okazja do ćwiczeń językowych. Przedszkolaki dzieliły nazwy produktów spożywczych i przyborów kuchennych na sylaby, a kiedy gofry były już gotowe, każde dziecko mogło wykazać się kreatywnością i udekorować swojego gofra. Gofry smakowały znakomicie!
Przy tej okazji dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz utrwaliły zasady higieny podczas posiłków oraz zasady kulturalnego zachowania się przy stole. Ten dzień znajdzie swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń klasy.
- Odsłon: 68
W dniu 8 marca 2024r. uczniowie klas 0-III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami odwiedziły Posterunek Policji w Czarnej. Celem wycieczki było poznanie pracy policjantów oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo. Wizyta rozpoczęła się na dyżurce. Tam serdecznie przywitał uczniów posterunkowy, który oprowadził ich po posterunku oraz opowiedział o pracy policji. Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt potrzebny policjantom w pracy: pistolet, latarkę, lizak „stop”, kajdanki, pałkę policyjną. W czasie spotkania pan policjant przypomniał dzieciakom numery alarmowe na policję - 997 i 112. Udzielił również informacji na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy i przypomniał, jak prawidłowo zawiadamiać służby ratunkowe w sytuacji wypadku, pożaru itp. Na zakończenie każdy chętny mógł poczuć się jak policjant i usiąść w radiowozie. Spotkanie z policjantami wzbogaciło wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze, w domu i w szkole oraz przyniosło wiele radości.
Korzystając z okazji wizyty w Czarnej, uczniowie zawitali także na dworzec PKP w Czarnej. Celem tejże wyprawy było zwiedzanie dworca – (obejrzenie kas biletowych, poczekalni, tablic informujących o przyjazdach i odjazdach pociągów). Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego przejścia przez tory. Jednak główną atrakcją była możliwość zaobserwowania z bliska przejazdu pociągu pośpiesznego, który z dużą prędkością przejechał przez stację. Wszyscy zobaczyli, że przebywanie na peronie w niewielkiej odległości od torów jest bardzo niebezpieczne, gdyż pędzący pociąg może zagrażać życiu nieuważnym pasażerom. Wycieczka sprawiła dzieciom ogromną przyjemność.