Renifer Niko dołącza do Powietrznej Eskadry Świętego Mikołaja. Rywalizuje z przebojową Stellą, która kradnie sanie Mikołaja i ucieka na mroźną Północ. Niko z najlepszymi przyjaciółmi – wiewiórką Juliuszem i łasicą Wilmą, ruszają śladem uciekinierki. Od ich misji zależą święta Bożego Narodzenia, które są już tuż, tuż! …
To krótkie streszczenie fabuły filmu pt. „Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja”, na który wybrali się uczniowie klas 0-3 ze swoimi wychowawczyniami. Tę świąteczną opowieść obejrzeli w kinie „Radość” w Dębicy we środę – 18 grudnia. Przed seansem dzieciaki zakupiły w sklepiku pop-corn, naczosy, batoniki i napoje, które są nieodzownym dodatkiem przy wizycie w kinie. Wszyscy miło spędzili to środowe przedpołudnie.
Piękna polska złota jesień przywitała uczniów naszej szkoły w Sandomierzu w dniu 8 października. Tak wymarzona pogoda towarzyszyła nam w czasie rejsu po Wiśle, spaceru wąwozem lessowym, jak również podczas zwiedzania miasta z lokalnym przewodnikiem. A zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Ucho Igielne, Bramę Opatowską, Kościół Św. Józefa, w którym spoczywają dobrze zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny, a także Bazylikę Katedralną wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego. Będąc w Sandomierzu, nie sposób było ominąć Muzeum Ojca Mateusza, jak również niedawno powstałą wystawę „Czary Napary” Marcina z Urzędowa. Jednakże największą atrakcją dla dzieci okazała się Zbrojownia Rycerska, a zwłaszcza ciekawe opowieści „rycerza”. Po wielogodzinnym zwiedzaniu przyszedł czas na pyszny obiad, który zaserwowała nam znana restauracja „Pod Ciżemką”, po czym udaliśmy się na zakup pamiątek, a tych w Sandomierzu nie brakuje. Późnym popołudniem wróciliśmy do Chotowej zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Agnieszka Wałaszek, Beata Lipińska i Katarzyna Sypel.
14 czerwca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Ta stara, bo z 1248 roku, kopalnia dostarczyła dzieciom wiele atrakcji. Niewątpliwie jedną z nich był sam zjazd windą górniczą pod ziemię na głębokość ponad 200 m. Niejednemu dziecku serduszko mocniej zabiło, gdy w dźwigu nagle zrobiło się prawie ciemno i machina ruszyła energicznie w dół. Ale ta ekscytująca podróż nie trwała zbyt długo i wszyscy szybko znaleźli się na dole. Tam na wycieczkowiczów czekały kolejne niespodzianki, takie jak: zwiedzanie Trasy Turystycznej z Ekspozycją Multimedialną, przejazd prawdziwą górniczą kolejką, przeprawa łodzią przez solankę czy spotkanie ze Skarbnikiem – opiekunem kopalni. Pięknym miejscem w podziemiach była Kaplica św. Kingi, gdzie uczniowie mogli na chwilę usiąść, odpocząć i posłuchać opowieści przewodnika. Na głębokości 248 metrów znajduje się Komora Ważyn słynąca z dobroczynnego dla zdrowia mikroklimatu. Przebywając w tejże komorze, dzieciaki mogły aktywnie spędzić czas na podziemnym placu zabaw i boisku sportowym. Korzystając z usług punktu gastronomicznego znajdującego się także w Komorze Ważyn, wszyscy ze smakiem zjedli pyszny obiad. Ale co to za wycieczka bez pamiątek? Oczywiście, znalazł się także czas na zakup pamiątkowych gadżetów w postaci magnesów, breloczków, solnych figurek, wagoników z solą, wisiorków, itp.
Sześć godzin spędzonych w głębi kopalni nie było czasem straconym, a wręcz przeciwnie, dostarczyło wiedzy o tym zabytkowym obiekcie, a co najważniejsze, wszystkim wyszło na zdrowie.
W dniu 17 maja 2024 r. odbyła się edukacyjna wycieczka dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Chotowej do Tarnowa. Uczestniczyło w niej 40 dzieci z klas 0-3. Dzieciaki obejrzały teatralno – muzyczną baśń pt. „Księga lasu” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Mali widzowie mieli okazję poznać dzielnego drwala Macieja ratującego smutny las, z którego odeszły zwierzęta i odfrunęły ptaki. Powodem takiego stanu rzeczy były wrzaski ludzi nie szanujących leśnej ciszy. Główny bohater w czasie swojej wędrówki trafił w sidła Pająka, na dwór Królowej leśnych pszczół oraz do apteki Zaskrońca. Odnalazł trzy zaczarowane kwiaty i poznał zaklęte w nich czarodziejskie słowa: miłość, mądrość i odwaga.
W spektaklu zostały poruszone tematy związane z ochroną i ratowaniem środowiska naturalnego niszczonego przez ludzi. Ponadto uczniowie zapoznali się dokładniej z terminem „teatr” (budynek, przedstawienie), poznali elementy teatru, a także pracę aktorów oraz innych osób tam pracujących. Podczas wycieczki zwrócono uwagę na zasady zachowania się w teatrze, takie jak: odpowiedni strój, punktualność, cisza podczas spektaklu, zakaz spożywania posiłków i picia napojów. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a aktorzy otrzymali od widzów gromkie brawa.
Dodatkową atrakcją wyjazdu był w drodze powrotnej przystanek w Pilźnie, gdzie dzieci zakupiły sobie pyszne lody. Na Rynku miasteczka, siedząc na ławeczkach i podziwiając tryskającą fontannę, uczniowie konsumowali chłodny smakołyk.
Wycieczka szkolna odbyła się 3 kwietnia 2024 roku. Udział w niej wzięli uczniowie z klas 3-7. Opiekę sprawowali nauczyciele: Agnieszka Wałaszek, Beata Lipińska, Danuta Mroczek i Waldemar Kruk. Wyjazd został zaplanowany o godzinie 7.30, a powrót o 18.
Program:
- obejrzenie rewii na lodzie pt.” Przygody Sindbada”,
-pokaz odbył się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji -Arena Sanok i trwał 65 minut,
-opowieść o dzielnym żeglarzu została pięknie przedstawiona, zachwycały stroje tancerzy, ich umiejętności sportowe, muzyka, rekwizyty, oświetlenie i scenografia,
- zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu w Sanoku: stara plebania, szkoła, budynek poczty, apteka, synagoga i cukiernia,
-zakup pamiątek i wizyta w Mc Donalds.
Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wiele wrażeń i wiadomości.
11 października 2023 roku uczniowie klasy 4,5,6 i 7 zwiedzili Zamek Lubomirskich w Łańcucie. To dawna rezydencja magnacka z I połowy XVII wieku. Piękne komnaty, stajnie, wozownia, park oraz storczykarnia zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Uczniowie podziwiali zabytkowe wnętrza mieszkalne, kolekcje powozów, wiele rodzajów i gatunków storczyków. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonalds i wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu.
Po trudnym czasie pandemii i zawirowań związanych z wojną w Ukrainie udało się zrealizować wyczekiwaną od dłuższego czasu krajoznawczą wycieczkę z noclegiem. Jako cel naszego wyjazdu wybraliśmy Pieniny. Tak więc 6 czerwca 2023 r. 30-osobowa grupa uczniów z klas 4-8 pod opieką pań: Agnieszki Wałaszek i Beaty Lipińskiej wybrała się autokarem w góry. Pierwszego dnia pogoda spłatała figla, padał drobny deszcz i szlaki górskie były śliskie. Mimo to udało nam się przebyć przez malowniczy Wąwóz Homole. Nie obyło się bez niespodzianek - stroma ścieżka, mokre kamienie spowodowały kilka niegroźnych upadków, w rezultacie czego ubrania nadawały się do zmiany. Potem udaliśmy się na degustację wód do domu zdrojowego w Szczawnicy. Później czas na zakup pamiątek i zasłużony wypoczynek w pięknym pensjonacie „Perła Pienin”, gdzie zostaliśmy zakwaterowani i hojnie ugoszczeni. Wieczorem zaproszono wszystkich na kiełbaski z grilla do altany, po czym były tańce, gry i dobra zabawa. Następnego dnia udaliśmy się na spływ przełomem Dunajca. Tym razem pogoda dopisała i, wsłuchując się w szum rzeki, podziwialiśmy piękno gór i lasów. Od czasu do czasu opowieści pana- flisaka urozmaicały nam te chwile. Punktem docelowym drugiego dnia wyprawy był spacer po zaporze oraz rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i niesamowite widoki na zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, zaliczyliśmy jeszcze wizytę w McDonald’s. Około godziny 19.00 wróciliśmy do Chotowej; troszkę zmęczeni, troszkę niewyspani, ale szczęśliwi i pełni wrażeń, a co najważniejsze, cali i zdrowi!
5 października 2022 roku uczniowie klas 4,5,6 wraz z nauczycielami p. Martą Jędrzejczyk, Agnieszką Wałaszek i Violettą Wodzińską wybrali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na przedstawienie „Tajemniczy ogród”. To piękna opowieść o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą. Uczniom bardzo podobało się przedstawienie, scenografia i kostiumy. Uważnie śledzili losy Mery, Colina i Dicka, którzy sprawili, że zaniedbany ogród zakwitł tysiącami barw.
Duże wrażenie wywarł także sam budynek i jego wnętrze, a można było je dokładniej obejrzeć w czasie antraktu.
To spotkanie z kulturą wysoką okazało się ciekawą lekcją z kształcenia teatralnego. Potem przystanek w M Donaldzie i powrót do domu.
Narodowy Teatr Edukacji kolejny raz w niezwykle udany sposób przypomniał młodym widzom jedną z bajek dzieciństwa rodziców, w której jasno i czytelnie zawarte są nieprzemijające wartości wychowawczo – edukacyjne.
„W Racholeckim Lesie, nieopodal Jiczyna mieszkał słynny rozbójnik Rumcajs ze swoją żoną Hanką i synkiem Cypiskiem.…” – w ten sposób zaczyna się piękna czeska bajka. Twórcy wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali nas na ekscytującą wycieczkę w głąb lasu celem odnalezienia zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienia się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.
Przedstawienie „Jak Rumcajs uratował Cypiska” to rozśpiewany i roztańczony barwny spektakl, z niezwykle cennym przesłaniem, stawiającym na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, życie w harmonii z otaczającą przyrodą.
Uczniowie klas od IV do VIII Szkoły Podstawowej w Chotowej dnia 13.09.2022 roku rozpoczęli sezon turystyczny 2022/2023 wycieczką do ulubionego parku rozrywki w Zatorze. Podopieczni podzieleni na trzy grupy wiekowe wraz ze swoimi wychowawcami eksplorowali ten 70-ha park przez ponad 5 godzin, a i tak nie zdołali całkowicie go zwiedzić i skorzystać z wielu atrakcji.
Najmłodsza grupa między innymi spotkała wielu przyjaciół z bajek,
oraz stoczyła zwycięską bitwę na działka wodne.
I jeszcze pamiątkowe zdjęcie na koniec tego pełnego atrakcji dnia i powrót do domu.
W dniu 14 czerwca uczniowie klas 4,5,7,8 wraz z wychowawcami: Panią Martą Jędrzejczyk, Violettą Wodzińską, Agnieszką Wałaszek, Beatą Lipińską wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Sandomierza. Program wyjazdu był bardzo bogaty i obejmował następujące atrakcje:
Zwiedzanie na zewnątrz
- Ratusza
- Bramy Opatowskiej
- Synagogi
- Ucha Igielnego
- Zabytkowych kamienic
- Kościoła św. Ducha
- Kościoła św. Michała
- Collegium Gostomianum
- Domu Długosza
W kinie Starówka obejrzeliśmy film animowany pt. „Królewska opowieść”, który przybliżył nam historię miasta. W zbrojowni rycerskiej uczniowie wysłuchali opowieści o trudach życia stanu rycerskiego. Kacper Niedbalec, Lena Gruszowska i Wojtek Kutrzuba zostali ubrani w stroje z epoki, co wywołało ogólną wesołość. Później był czas, aby obejrzeć eksponaty zbrojowni, przymierzyć stroje ze średniowiecza i kupić pamiątki. Wielkie zainteresowanie wzbudziło Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza. Tam zobaczyliśmy głównych bohaterów filmu pt. „Ojciec Mateusz”. Uczniowie mieli więc okazję zrobić sobie wiele zdjęć na pamiątkę. Chwile wytchnienia dał nam spacer wąwozem lessowym św. Jacka Odrowąża. Na dziedzińcu zamkowym Pani przewodnik opowiadała o architekturze kamieniczek i życiu mieszczan. W Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny naszą uwagę przykuły bogato zdobione kolumny, gotyckie sklepienie, barokowe figury i ołtarz. Kolejnym punktem wycieczki była Podziemna Trasa Turystyczna łącząca obrzeża rynku z ratuszem. By zregenerować siły, w restauracji „Pod Ciżemką” zjedliśmy pyszny obiad, wypili kompot i pełni wrażeń udaliśmy się na przystań. Półgodzinny rejs statkiem po Wiśle, oglądanie zabytków z dalszej perspektywy oraz pamiątkowa pieczątka z kotwicą na ręce to zakończenie naszej wycieczki.
We wtorek, 10 grudnia, uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami: Dorotą Bartnik, Danutą Mroczek, Marzeną Kasprzyk i Magdaleną Stanoch oraz grupą rodziców mieli okazję zwiedzić najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli kamiennej w Bochni, która działa nieprzerwanie od 1248 roku. O godzinie ósmej rano, na parking szkolny podjechał autokar, którym wycieczkowicze udali się w trasę. Na miejsce dotarli o godzinie dziesiątej. W kopalni przywitali uczniów przewodnicy, którzy oprowadzali ich po tym niezwykłym miejscu. Zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię windą górniczą. Przejazd podziemną kolejką po kopalnianych korytarzach był jedną z atrakcji. Spacer po starych wyrobiskach w podziemnym labiryncie pod miastem dostarczył także wielu wrażeń. Uczniowie mogli zobaczyć skały i minerały budujące złoża solne. Najbardziej podobały im się skupiska solnych nacieków, wykwitów i tzw. kalafiorów. Bardzo ciekawą atrakcją podczas zwiedzania była Podziemna Ekspozycja Multimedialna. Sprawiła ona, że pobyt pod ziemią miał charakter podróży w czasie. Historia górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiła niecodzienną lekcję historii. Kolejnym miejscem w kopalni, które odwiedzili uczniowie była komora Ważyn. Najważniejszym atutem tego miejsca była możliwość przebywania w wyjątkowym mikroklimacie, wpływającym pozytywnie na samopoczucie i zdrowie. Podziemne boisko sportowe o powierzchni niemal 300 metrów kwadratowych i mini plac zabaw, to atrakcje przygotowane dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Nasi uczniowie oczywiście z chęcią skorzystali z tejże propozycji. W komorze Ważyn znajduje się zlokalizowana prawdopodobnie najgłębiej na świecie kuchnia "Ważynek". Tam też został zamówiony pyszny obiad dla wszystkich uczestników wycieczki. Po skonsumowaniu posiłku nastąpił wyjazd windą na powierzchnię. Potem jeszcze tylko zakup pamiątek w sklepiku i powrót do domu. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy szczęśliwie dotarli do Chotowej. Wycieczka z pewnością długo pozostanie w pamięci dzieci.
W dniach 5-6 czerwca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Chotowej od klasy V do III gimnazjum wyjechali wraz z opiekunami: Panią Magdaleną Tokarczyk, Panem Waldemarem Krukiem i Panem Michałem Kutrzubą na dwudniową wycieczkę w Pieniny.
Celem szkolnej wyprawy była regeneracja sił po wielu miesiącach solidnej nauki.
O godzinie 7.00 spod szkoły autobus pełny szczęśliwych wycieczkowiczów wyruszył w trasę. Pierwszy punkt wycieczki to Krościenko nad Dunajcem. Na miejsce dotarliśmy w godzinach przedpołudniowych. Tam czekała na nas pani przewodnik, z którą wspólnie wyruszyliśmy do Sromowiec a stamtąd na Trzy Korony. W malowniczej scenerii pokonywaliśmy kolejne odcinki trasy. Błękitne niebo, stado owiec i pełno zieleni sprawiały, że mimo zmęczenia wspinaliśmy się z wielką radością. Wędrowaliśmy przez dno Wąwozu Szopczańskiego, gdzie mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe zbocza, na których spośród zieleni przebijają białe nagie wapienne skały. Następnie przez Przełęcz Szopczańską dotarliśmy na polanę. Tam naszym oczom ukazała się panorama okolicy. Piękna pogoda umożliwiła podziwianie majestatycznych Tatr. Po chwili kontemplacji udaliśmy się dalej. Gdy wszyscy odczuwaliśmy zmęczenie, odpoczywaliśmy na polanie, by później po stalowych schodkach i pomostach wspiąć się na platformę widokową, skąd podziwialiśmy Przełom Dunajca, Zalew Czorsztyński oraz piękną panoramę Pienin i Tatr.
Później pełni wrażeń i trochę zmęczeni udaliśmy się na obiad i nocleg do Schroniska Orlica w Szczawnicy. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Noc szybko minęła. W drugim dniu po śniadaniu pojechaliśmy do Sromowiec na przystań flisacką. Stamtąd łodziami płynęliśmy do Szczawnicy. Żar lał się z nieba, ale zimna woda chłodziła nam spocone czoła. Flisak ciekawie opowiadał o swojej pracy, opisywał miejsca mijane po drodze. Było wesoło, zadawał zagadki, robiliśmy sobie zdjęcia w stroju góralskim. Wszyscy twierdzimy, że spływ Dunajcem to niekwestionowany hit Pienin. Trasa spływu wiedzie przez niezwykle malownicze zakątki meandrującym Dunajcem, który tworzy przełom i wdziera się w skały Pienińskiego Parku Narodowego, dając wspaniałe widoki.
W Szczawnicy smakowaliśmy pyszne lody i gofry. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Jaworek, skąd powędrowaliśmy Wąwozem Homole. Jest to jedna z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych w Pieninach, rezerwat przyrody oraz siedlisko wielu rzadko spotykanych ptaków i roślin. Podziwialiśmy wyjątkowe widoki skał wapiennych i niezwykłe kaskady potoku z krystalicznie czystą wodą. Oddychaliśmy świeżym powietrzem i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
W Jaworkach czekał już na nas autobus, którym pojechaliśmy do Szczawnicy na obiad. Ostatnią atrakcją wycieczki była jazda kolejką linową na Palenicę. Tam skakaliśmy na trampolinach i zjeżdżaliśmy rynną saneczkową. Po godzinnej zabawie zjechaliśmy kolejką i w centrum Szczawnicy, i każdy z nas kupił sobie wiele pięknych pamiątek. Pełni wrażeń, zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Chotowej.
Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy piękno naszej ojczystej przyrody i bawiliśmy się wyśmienicie. Czekamy na następne szkolne wyjazdy.
21.11.2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chotowej wybrali się na spektakl pt. ,,Dzieci w sieci” do kina ,,Kosmos” w Dębicy. Wyjazd zorganizowała Pani Dyrektor, aby dzieci dowiedziały się, że cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi drugiego człowieka. Osoby stosujące cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonu komórkowego.
O godzinie 11.00 wyjechaliśmy spod szkoły. Podróż trwała krótko. W teatrze każdy zajął swoje miejsce. Wszyscy zachowywali się kulturalnie. Z zaciekawieniem czekaliśmy na rozpoczęcie spektaklu. Punktualnie o godzinie 12.00 aktorzy wyszli na scenę. Mieli na sobie młodzieżowe kostiumy. Bardzo dobrze wcielali się w role uczniów. Przedstawienie opowiadało o chłopcu, który padł ofiarą cyberprzemocy. Nie miał przyjaciół i czuł się źle w nowej szkole. Starsi uczniowie grozili mu i był przez nich nękany, wyśmiewany. Z pomocą przyszedł cyberboy, który znalazł sposób, aby Artur – główny bohater- stał się zauważalny. Chłopiec w sposób naiwny dał się wciągnąć w ciąg zdarzeń, które doprowadziły do tego, że koleżanka ze szkoły znalazła się w szpitalu. Artur stał się ofiarą internetowego hackera. Stworzył on wiele fałszywych kont na portalach społecznościowych. Całkowicie kontrolował życie chłopca. Główny bohater po wypadku koleżanki zrozumiał, że nieważna jest ilość znajomych w Internecie, lecz prawdziwa przyjaźń w realnym świecie.
Niektóre elementy spektaklu były bardzo śmieszne, ale i pouczające. Przedstawienie wzbogaciła prezentacja multimedialna.
Potem pojechaliśmy do restauracji Mc Donalda. Każdy z nas zamówił sobie to, na co miał ochotę. Zadowoleni wróciliśmy do domów.
Wycieczkę uważamy za udaną. Spektakl był bardzo ciekawy, odzwierciedlał problemy współczesnej młodzieży. Myślimy, że teraz każdy z nas zastanowi się zanim bezmyślnie będzie spędzał godziny na zabawie telefonem komórkowym bądź przesiadywał w świecie wirtualnym. W przyszłym roku także wybierzemy się na tak pouczający spektakl.
Opracowały: Anna Pytel i Aleksandra Tokarczyk kl. VI
18 września piątaczki udali się do Rzeszowa wraz z swoją wychowawczynią. Celem podróży było kino Helios oraz zwiedzanie Starego Miasta.
Film ,,Biały Kieł” okazał się bardzo ciekawy i pouczający. Przygody głównego bohatera –białego wilka bardzo poruszyły młodych kinomanów.
Następnie cała klasa udała się Rynek Rzeszowa podziwiając odnowione fasady kamieniczek i zabytkowy ratusz.
Najokazalszą budowlą w Rynku jest Ratusz stojący samotnie w narożu zachodniej pierzei. Jego początki sięgają schyłku XVI wieku, a zbudował go Mikołaj Spytka Ligęza. Adaptację budynku Ratusza dla potrzeb Rady Miejskiej podjęto w II połowie XIX wieku. Wtedy to nadbudowano drugie piętro, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową, a nad nią dwie wieżyczki, przedłużono budynek w kierunku wschodnim o część opartą na arkadach, urządzając na piętrze dużą salę obrad. Podczas tych prac Ratusz otrzymał modny wówczas wystrój pseudogotycki. Szczyt ozdobiono zegarem, a ponad nim umieszczono orła wykonanego z pozłacanej blachy miedzianej.
Podczas wycieczki pogoda dopisywała wyśmienicie, dlatego wszyscy dobrze się bawili.
30 kwietnia grupa uczniów klas 0-3 wybrała się na wycieczkę do Krosna. Towarzyszyły im panie: Danuta Mroczek, Magdalena Tokarczyk, Marzena Kasprzyk. Wyjazd spod szkoły nastąpił ok. 9.20. Podróż autokarem trwała godzinę.
Pierwszą z atrakcji wycieczki była jazda kolejką i zwiedzanie miasta. Dzieciaki zasiadły wygodnie w wagonikach i przez okna podziwiały ciekawe miejsca Krosna. Po zakończonej przejażdżce wszyscy udali się do huty szkła. Tam pani przewodnik zaprowadziła grupę do pomieszczenia, gdzie hutnicy wykonywali piękne szklane ozdoby. Dzieciom zaprezentowano sposób powstawania róży ze szkła. Potem każde z nich, pod czujnym okiem hutników, mogło zrobić dla siebie pamiątkową szklaną monetę. Ale to nie wszystkie niespodzianki, jakie przygotowano dla dzieci. Maluchy pochwaliły się swoim talentem plastycznym, malując obrazki na szkle specjalnymi farbami. Powstawały przepiękne malowidła – biedronki, motylki, kwiatki, pojazdy itp. Na koniec każdy artysta otrzymał swoje dzieło oprawione w ramkę.
Wycieczka byłaby nieudana, gdyby nie było wizyty w McDonaldzie. Dlatego też w drodze powrotnej wycieczkowicze wstąpili na posiłek właśnie do krośnieńskiego McDonalda. Ponieważ pogoda sprzyjała, dzieciaki skorzystały także z mini-placu zabaw ze zjeżdżalnią.
Humory wszystkim dopisywały. Z niechęcią wsiadali do autokaru, aby ruszyć w drogę do Chotowej.
O godzinie 16-ej autobus zajechał na parking szkolny, gdzie już czekali rodzice na swoje pociechy. Wycieczkowicze ocenili wyjazd za bardzo udany i z pewnością zostanie w pamięci dzieciaków.
8 marca 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Dębicy, aby odwiedzić Muzeum Regionalne oraz Fun& Sport. Maluchy jeszcze nigdy nie były w muzeum, dlatego z dużym zainteresowaniem i ciekawością zwiedzały dostępne działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Chętnie zapoznały się też z czasową wystawą pt. " Serwus, Panie Majster" zawierającą obrazy z dziejów dębickiego rzemiosła. Wystawa ukazywała bogactwo form wszelkiego typu prac rzemieślniczych i rękodzielniczych, których świadkiem było minione stulecie.
Następny etap wycieczki to wizyta w Fun & Sport. To jedyne w Dębicy Centrum Aktywnego wypoczynku oferujące możliwość korzystania z kompleksowej palety usług rekreacyjno- sportowych. Dzieci skwapliwie korzystały z bogatej oferty obejmującej między innymi: 4- poziomowy plac zabaw, 2 trampoliny, kulki czy bowling. Po dwugodzinnym szaleństwie uczniowie spałaszowali gofry ze śmietaną i w znakomitych humorach wrócili do Chotowej.
18 maja 2018 roku 46 - osobowa ekipa wraz z opiekunami: panem Bogdanem Pytlem , Waldemarem Krukiem i paniami Beatą Lipińską i Magdaleną Tokarczyk wyruszyła na długo oczekiwaną wycieczkę będącą nagrodą za wygranie konkursu Empiku,, 1000 powodów by czytać”.
O godzinie ósmej rano zapakowaliśmy się do autobusu, pomachaliśmy na pożegnanie rodzicom i wyruszyliśmy na podbój Energylandii w Zatorze.
Na szczęście pogoda dopisała-nie padało –więc mogliśmy prawie przez 7 godzin cieszyć się atrakcjami parku rozrywki. Podzieleni na 4 grupy wiekowe pod czujnym okiem wychowawców przemierzaliśmy park testując kolejne roller coastery. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i tak o godz. 17 zmierzaliśmy już w kierunku noclegu do Krakowa. Po zameldowaniu się w schronisku młodzieżowym o godz. 19.00 wyruszyliśmy na kolację i nocne zwiedzanie Krakowa. Młodsza grupa odwiedziła Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego a starsza spacerowała po Rynku krakowskim.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem w schronisku o godz. 8.00, a następnie udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. W trakcie jazdy autobusem pan Kruk przypomniał nam historię życia Tadeusza Kościuszki.
Kolejny punkt programu to Muzeum Narodowe w Krakowie- Gmach Główny. Zwiedzaliśmy tam galerię ,,Broń i Barwa w Polsce” , która jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, ekspozycją prezentującą dawne militaria. Na przestrzeni blisko1200 metrów kwadratowych zaprezentowanych zostało ponad 2000 eksponatów związanych z dawną wojskowością od czasów średniowiecza do II wojny światowej. Znajdują się tutaj piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i postaciach: rząd koński po Stefanie Czarnieckim, karacena i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański należący niegdyś do Hieronima Lubomirskiego. Można zobaczyć tutaj pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego a także samodzielnie ,,dotknąć historii” przymierzając różne eksponaty.
Ukoronowaniem dnia miała być zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce- jeden z pierwszych obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z Polski. Zwiedzanie jej rozpoczęliśmy o godz. 12.20 Przemierzając niezliczone korytarze i przepiękne komory słuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika. Najładniejszą komorą dla nas okazała się kaplica św. Kingi. To najbogatsza i najokazalsza podziemna świątynia. Założono ją w 1896 roku, w przestrzeni powstałej po eksploatacji olbrzymiej bryły soli zielonej. Wystrój kaplicy tworzony był przez blisko 70 lat (do 1963 roku) przez górników-rzeźbiarzy, z których najbardziej znani to: Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. To dziełem Józefa Markowskiego jest ołtarz główny, składający się z trzech części. W środkowej umieszczony był pierwotnie olejny obraz Ferdynanda Olesińskiego, ucznia Jana Matejki, przedstawiający św. Kingę oraz górnika, który wręcza jej pierścień wydobyty z bryły soli. W 1914 roku w miejsce obrazu wstawiono figurę św. Kingi, wykutą w soli przez Józefa Markowskiego, a ściany za nią udekorowano kryształami halitu. Kaplica św. Kingi jest nie tylko miejscem kultu, ale także swoistą galerią solnej sztuki i salą koncertową.
Po blisko trzygodzinnej wędrówce podziemnymi korytarzami głód dał znać o sobie. Dlatego wszyscy marzyli o gorącym posiłku.
Jedzonko było ostatnim punktem naszej wycieczki. Nasyceni w sensie dosłownym i duchowym wróciliśmy do naszej ukochanej Chotowej o godz. 18.00
Dziękujemy organizatorom, sponsorom i opiekunom , że wytrzymali z nami te dwa dni.
Zuzanna Lipińska
Kl. III Gim.
W słoneczną niedzielę dnia 01.10.2017r. cała nasza klasa wraz z niektórymi rodzicami i wychowawczynią-panią Beatą Lipińską wyruszyła na wycieczkę integracyjną do Krakowa. O godzinie 7:45 wsiedliśmy do pociągu i w drogę. Dla niektórych z nas było to wielkie przeżycie, ponieważ pierwszy raz poruszaliśmy się tym środkiem transportu. O godzinie 9.45 dotarliśmy na miejsce. Idąc do Muzeum Jana Matejki, podziwialiśmy Teatr im. J. Słowackiego, Barbakan, mury obronne miasta Krakowa wraz z Bramą Floriańską oraz piękne obrazy współczesnych artystów wystawione wokół murów. Kiedy stanęliśmy pod Domem Jana Matejki, naszym oczom ukazała się ogromna mieszczańska kamienica. Przed wejściem zrobiliśmy pamiątkową fotkę. Wewnątrz mieliśmy okazję zobaczyć pokoje, w których urodził się , pracował i zmarł JAN MATEJKO, autentyczne umeblowanie mieszkania, wiele pamiątek po artyście, a przede wszystkim obrazy- te gabarytowo mniejsze. Bo te większe jak ,,Hołd Pruski ” czy ,,Bitwa pod Racławicami” obejrzeliśmy w Sukiennicach. Podczas wizyty w Krakowie nie mogliśmy pominąć Kościoła Mariackiego ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza i polichromiami Jana Matejki oraz witrażami Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Muzeum Archeologiczne było kolejnym ciekawym dla nas miejscem. Podziwialiśmy tam wystawy garncarskie, stare monety, zbiory zabytków egipskich, wśród których największe wrażenie zrobiły na nas mumie egipskie. Najwięcej czasu spędziliśmy jednak w tzw. sali z figurami. Umieszczono w niej 24 figury ludzkie w strojach z kolejnych epok. W dużej części są one rekonstrukcjami konkretnych ludzi, których groby zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych. Ich twarze, to tzw. portrety przyżyciowe, czyli „prawdziwe” oblicza odtworzone naukowymi metodami w zakładzie medycyny sądowej. W tej sali patrzą na nas autentyczni mieszkańcy Małopolski sprzed setek i tysięcy lat.
Towarzyszą im makiety prezentujące miejsca zamieszkania – od obozowisk jaskiniowych po średniowieczne krakowskie wieże. Dodatkowo w muzeum zakupiliśmy piękne pamiątki, którymi pochwalimy się przed panem od historii i kolegami z innych klas. W drodze powrotnej do pociągu zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie i ulicę Grodzką. Tamtędy raz po raz przejeżdżały pięknie ozdobione krakowskie dorożki. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Chotowej. To był niezwykły dzień i na długo zostanie w naszej pamięci.
30 stycznia 2017 roku gimnazjaliści i niewielka grupka szóstoklasistów udała się na podbój dawnej stolicy Polski. Była to wycieczka integracyjna z II LO w Dębicy.
W dniu 29.11.2016 roku wczesnym rankiem wyruszyliśmy na wycieczkę do Rzeszowa. Program obejmował kino, park trampolin oraz zwiedzanie podziemi rzeszowskich.
W kinie obejrzeliśmy bardzo dramatyczny film Wojciecha Smarzowskiego pt. ,,Wołyń” . Obraz przedstawia genezę i przebieg wydarzeń, jakie miały miejsce na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Dzięki niemu lepiej zrozumiemy wydarzenia z naszej historii określane mianem Rzezi Wołyńskiej.