- Odsłon: 1315
Nadszedł upragniony przez uczniów (i nie tylko) okres letnich wakacji. Dwumiesięczny błogi czas wypoczynku już tuż, tuż. Jeszcze tylko pożegnać się z kolegami, nauczycielami i odebrać świadectwo, a potem wymarzona i oczekiwana laba.
W naszej szkole, tradycyjnie, w dzień poprzedzający zakończenie roku szkolnego odbywa się uroczysta akademia, podczas której żegnani są absolwenci, a i Oni także mają coś do powiedzenia na koniec swojej edukacji w murach chotowskiej szkoły. Także w tym dniu nagrodzeni zostają uczniowie, którzy wyróżnili się w nauce i innych dziedzinach.
- Odsłon: 1377
W niedzielne popołudnie – 19 czerwca 2011 r., już po raz kolejny odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny. Na wspólne świętowanie przybyło, jak zwykle, wielu mieszkańców Chotowej oraz pobliskich miejscowości. Czekało na nich wiele różnorakich atrakcji.
- Odsłon: 1314
W ramach programu prozdrowotnego pod nazwą „Trzymaj formę”, w którym uczestniczą uczniowie naszej szkoły (podstawówka i gimnazjum) na terenie naszej placówki przez cały rok odbywały się liczne zajęcia, pokazy oraz spotkania, podczas których promowano zdrowy styl życia. Dzieci ze szkoły podstawowej spotkały się ze szkolną higienistką, która podczas pogadanki zwróciła szczególną uwagę na higienę osobistą, a także zdrowe odżywianie.
- Odsłon: 1337
W XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lidzbarku Warmińskim uczniowie z Chotowej zdobyli dwie nagrody. Monika Lipińska z kl. V zajęła II miejsce za pracę „Ta lepsza strona natury” a Dawid Dziedzic z kl. III gimnazjum został laureatem za opowiadanie „Czy zionie tu groteską”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich, kreowanie wyobraźni oraz kształcenie sprawności języka literackiego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Zamku Biskupów Warmińskich. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Obydwie prace odznaczały się pomysłowością, świat fantazji nawiązywał do wartości, takich jak dobro, wrażliwość i mądrość. Elementy magii, przemyślana narracja i nieoczekiwane zwroty akcji wzbudzały coraz większą ciekawość czytelnika. Cieszy fakt, że w natłoku codzienności medialnej są uczniowie, którzy sięgają po pióro i papier, by spisać to, co im w duszy gra.
Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez Panią Violettę Wodzińską.
- Odsłon: 1257
„Szlakiem kultury, tradycji i atrakcji turystycznych krajów anglojęzycznych” to tytuł projektu nad jakim uczniowie klasy II gimnazjum pracowali przez cały rok szkolny 2010/11 pod kierunkiem Pani Agnieszki Kiwior i Pana Bogdana Pytla. Głównym zadaniem było zgromadzenie materiałów o następujących krajach: USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Każdy zespół pracował nad dokumentacją wybranego kraju. Uwieńczeniem projektu była prezentacja artystyczno-multimedialna, która odbyła się 10 czerwca o godzinie 9.00. uczniowie prezentowali hymn, flagę narodową, opis kraju w wersji anglojęzycznej, ciekawostki, składanki multimedialne, dialogi, pokazy artystyczne (dyscypliny sportowe, taniec ludowy, potrawy narodowe). Ostatnią częścią prezentacji był quiz sprawdzający wiedzę i uwagę widowni oraz zabawa z udziałem publiczności, polegająca na odgadnięciu potrawy danego kraju i nakarmieniu drugiej osoby z zawiązanymi oczami. Prezentacja była bardzo ciekawa i spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności.
- Odsłon: 1274
Dobiegł końca III etap projektu unijnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, w którym brali udział uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej. Od 3 stycznia dzieciaki z naszej szkoły, podczas zajęć pozalekcyjnych, bawiąc się nabywały umiejętności i nawyki zdrowego stylu życia. 10 czerwca na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się pokaz prezentujący umiejętności pierwszoklasistów, którzy przygotowali program pt. „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”.
- Odsłon: 1222
W Szkole Podstawowej w Chotowej w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie w klasie V i VI został przeprowadzony przez Panią Violettę Wodzińską konkurs plastyczno-literacki pod hasłem Nie patrz wilkiem.
W tej formie zajęć uczniowie wyrażali swoje zdanie na temat przemocy w grupie rówieśniczej. Celem konkursu było uwrażliwienie na krzywdę innych, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą. Uczniowie obejrzeli także film edukacyjny, który uświadomił im, jakie są formy, przyczyny agresji i na czym polega asertywne zachowanie. Mają więc świadomość konsekwencji własnych czynów. Poznali także mądre sposoby rozładowania wszechobecnego stresu i sposoby rozwiązywania konfliktów. Niewłaściwe formy zachowania uczniowie przedstawiali w formie plakatów z wykorzystaniem symboliki dobra i zła oraz układając krótkie rymowanki. Wszystkie prace mówiły o poszanowaniu godności drugiego człowieka.
- Odsłon: 1311
Pierwszego dnia czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Z okazji święta wszystkich dzieciaków dorośli przygotowują dla nich liczne niespodzianki.
Uczniowie klas 0-III z naszej szkoły świętowali tego dnia poza szkołą. Wraz z wychowawczyniami: Dorotą Bartnik, Danutą Mroczek i Marzeną Kasprzyk pojechali do Rzeszowa do kina „Helios”. Tam mieli okazję oglądnąć film w wersji 3D pt. „Gnomeo i Julia”. W trójwymiarowych okularach śledzili zabawne przygody skrzatów ogrodowych, których główni tytułowi bohaterowie z przymrużeniem oka zostali upodobnieni do szekspirowskiej pary - Romea i Julii.
- Odsłon: 1319
„W dniu tak pięknym i wspaniałym, życzymy Wam sercem całym zdrowia, szczęścia i radości oraz wszelkiej pomyślności...”
Takie i inne życzenia oraz podziękowania mogły usłyszeć Mamy uczniów klas 0-III, które przyjęły zaproszenie na uroczystą akademię z okazji Dnia Matki. 25 maja - najmłodsi uczniowie zebrali się w odświętnie udekorowanej sali, aby wierszem i piosenką wyrazić swoją miłość do kochanej Mamusi. Mamy z dumą i ze wzruszeniem podziwiały swoje pociechy, które w przeróżnych scenkach dramowych przedstawiały najczęstsze, codzienne zachowania dzieci i mam. Była więc mama zmęczona, której dzieci nie dają chwili spokoju, gdyż mają problem z zadaniami domowymi, mama, której syn nabroił w szkole i wyleciał za drzwi oraz mama-kucharka, której niezbyt udała się wielkanocna babka. Występ dzieciaków bardzo podobał się mamom, sprawił im wiele radości i wzruszeń. Po zakończeniu części artystycznej był czas na wręczenie upominków przygotowanych specjalnie na tę uroczystość oraz na wspólny poczęstunek i sesję zdjęciową.
Do uroczystości przygotowały swoich wychowanków Panie: Dorota Bartnik, Danuta Mroczek i Marzena Kasprzyk.
- Odsłon: 1295
Tradycyjnie, w Publicznym Gimnazjum w Róży odbył się IX Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. 20 maja młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. W konkursie udział wzięło ponad 30 uczniów z różnych szkół. Chotowską szkołę reprezentowały dwie gimnazjalistki, które do występu przygotowała Pani Agnieszka Kiwior. Karolina Pasternak zaśpiewała utwór pt. ”Stand by me”, zaś Mariola Kubas wystąpiła z piosenką „Woman in love”, za wykonanie której otrzymała wyróżnienie. Niestety to już ostatni występ naszych wokalistek na konkursie w Róży, gdyż za miesiąc będą już absolwentkami chotowskiej szkoły. Będzie nam ich brakowało, gdyż obie od lat brały udział w licznych imprezach szkolnych i gminnych świetnie prezentując się na scenie. Życzymy im dalszych sukcesów wokalnych w przyszłości.
- Odsłon: 1306
Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej, Zespół Szkół w Borowej oraz Koło Aktywnych Kobiet w Borowej to organizatorzy Gminnego Konkursu Origami pod nazwą „Zwierzęta”. Jego głównym celem było popularyzowanie sztuki składania papieru, która rozwija wyobraźnię przestrzenną, ułatwia zapamiętywanie, uczy dokładności. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
- Odsłon: 1302
Już po raz piąty w naszej szkole gościli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Czarna i Żyraków, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym pod nazwą „Bliżej natury”. Konkurs ten odbył się 10 maja 2011 r., a jego organizatorami tradycyjnie były Panie: Aniela Dydo, Beata Lipińska i Marta Jędrzejczyk oraz Gminne Centrum Kultury i Promocji w Czarnej. Do rozgrywek „ekologicznych” stanęły szkoły podstawowe z: Chotowej, Głowaczowej, Woli Wielkiej (Gm. Żyraków), Starej Jastrząbki, Czarnej, Borowej, Przyborowa i Róży oraz gimnazja z: Chotowej, Głowaczowej, Róży, Starej Jastrząbki i Czarnej. Czteroosobowe zespoły z poszczególnych placówek rywalizowały w czterech konkurencjach:
- Odsłon: 1277
Każdego roku, 3. maja obchodzimy kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to święto państwowe i z tego względu nie pracujemy ani nie uczymy się w tym dniu. Aby jednak należycie go uczcić i przypomnieć ważne dla naszego kraju wydarzenie historyczne, 29 kwietnia w szkole odbył się uroczysty apel poświęcony 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wybrani uczniowie z klas III (Kasia Wlezień) i IV (Jola Bała, Wiktoria Hals, Klaudia Kociołek, Dagmara Gęza) oraz z gimnazjum (Gabriela Balasa, Izabela Durołek –kl. I, Przemysław Wlezień – kl. II) pod kierunkiem Panów: Bogdana Pytla i Waldemara Kruka przypomnieli jak doszło do uchwalenia w 1791 r. w czasie Sejmu Czteroletniego pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. Zostały przytoczone i zinterpretowane jej fragmenty tak, aby zrozumieli je najmłodsi uczniowie. Historyczne rozważania przeplatane były pieśniami: „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3 Maja”, „Marsz, marsz Polonia” itp. w wykonaniu chórku dziewcząt z gimnazjum (Mariola Kubas, Paulina Piwowar, Karolina Pasternak – kl. III i Patrycja Kociołek – kl. II). Było świątecznie i uroczyście.
- Odsłon: 1372
Uczniowie klas 0-VI zostali zaproszeni do wzięcia udziału w XI Biesiadzie Literackiej pod hasłem „Gdy mam wolny czas...”. Tegoroczny konkurs odbył się 28 kwietnia 2011 roku o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej nr 12 im. Armii Krajowej w Dębicy. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Dębicy oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. Głównymi celami przedsięwzięcia było rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnianie kultury żywego słowa i ukazywanie piękna języka ojczystego.
- Odsłon: 1301
W Publicznym Przedszkolu w Przyborowie, w dniu 27 kwietnia 2011r. został zorganizowany Konkurs Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Moja ulubiona piosenka przedszkolna”. Miał on na celu popularyzację piosenki przedszkolnej, kształcenie muzyczne poprzez wspólną zabawę, prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków oraz rozpowszechnianie nowego repertuaru i promocję młodych wykonawców.
- Odsłon: 1190
Uczniowie klas IV-VI SP oraz II gimnazjum wraz z Paniami: Martą Jędrzejczyk, Violettą Wodzińską i Agnieszką Kiwior pojechali do Dębicy na spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt. „Ten obcy” wg powieści I. Jurgielewiczowej. Powieść ta jest lekturą w szkole podstawowej, więc obejrzenie przedstawienia przyniosło oglądającym wiele korzyści. Kolejnym etapem wyjazdu było udanie się do Galerii MOK, gdzie można było podziwiać dzieła znanego rzeszowskiego artysty Leszka Kuchniaka. Wystawa, która prezentowała jego prace nie miała tytułu, ale galicyjski klimat w twórczości Kuchniaka pozostał. Prace, jakie uczniowie mogli oglądać w galerii były pełne intensywnych barw, życia i emocji. Płótna wypełniali kuglarze, muzycy, mieszczanie. Ekspozycja zawierała również rzeźby, które niejednokrotnie utrzymane były w podobnej kolorystyce co obrazy. Dzieci z Chotowej mają okazję podziwiać jedną z rzeźb artysty, która znajduje się w naszej miejscowości. Jest to kamienny słoń stojący niedaleko plaży w Ośrodku Wypoczynkowym „Grand”.
- Odsłon: 1257
Nauka historii najlepiej podobno wychodzi w szkole, ale raz na jakiś czas warto porzucić dydaktyczne przyzwyczajenia i wybrać się do kina. Udało się to uczniom klasy II i III gimnazjum, którzy Pod opieką wychowawców - (Pani Beaty Lipińskiej i Pana Waldemara Kruka) udali się do kina „Helios” w Rzeszowie. Na dużym ekranie oglądali film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”
- Odsłon: 1303
Czy pasowanie znaczy… lanie? Czy po pasowaniu ma się problemy z siadaniem? Te i inne pytania zaprzątały głowy 17 pierwszaków, którym wyznaczono dzień 20 października na tę ceremonię. Niektórzy nawet poduszki powkładali pod spodnie, aby zmniejszyć skutki pasowania. Okazało się to jednak zbyteczne. Starsze koleżanki wyjaśniły maluchom, że pasowanie polega zupełnie na czymś innym. Nie ma mowy o żadnym biciu, ale należy złożyć ślubowanie wzorowego wypełniania obowiązków ucznia, Polaka i dobrego człowieka. Ale łatwo nie było dojść do meritum uroczystości, bo oto na sali gimnastycznej pojawiły się szkolne duszki, które za wszelką cenę utrudniały i przeszkadzały pierwszakom w dojściu do celu.
- Odsłon: 1261
W piątkowe przedpołudnie, 11 lutego, w naszej szkole odbyły się niecodzienne zajęcia. Uczniów klas I-III odwiedziło troje studentów pracujących w studenckim wolontariacie PSPiA „KLANZA”. W odpowiedzi na publiczną ofertę Fundacji Rozwoju Wolontariatu w ramach Projektu Edukacyjnego Panie: Małgorzata i Magdalena Handzel oraz Pan Grzegorz Wójcik przeprowadzili atrakcyjne zajęcia plastyczne. Z przygotowanych pachnących mydełek, szpilek oraz kolorowych wstążeczek dzieci „wyczarowały” unikatowe koszyczki, oczywiście pod okiem prowadzących. Podczas kolejnego spotkania 18 lutego, studenci nauczyli naszych małych artystów jak wykonać piękne kwiatki z kolorowego filcu. Wielobarwne kwiatuszki stały się ozdobą koszyczków, które dzieci wykonały tydzień wcześniej, a także kartek-laurek.
Uczniowie z łatwością przechodzili kolejne etapy tworzenia przepięknych „cudeniek”. Byli aktywni, skoncentrowani i bardzo zainteresowani tematem.
- Odsłon: 1373
„Kiedy skaczę, kiedy łażę po drzewach,
kiedy psocę, mama na mnie się gniewa.
No, a Babcia i Dziadek inaczej:
figle, psoty nam wybaczą...”
Ten i wiele innych wierszy, uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły zaprezentowali na akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze względu na ferie zimowe spotkanie z kochanymi Babciami i Dziadkami odbyło się nieco później niż zwykle, bo dopiero 04 lutego. Ale jak mówi przysłowie:„Co się odwlecze, to nie uciecze”.
- Odsłon: 1373
Podobnie jak uczniowie klas młodszych – gimnazjaliści naszej szkoły każdego roku przygotowują wigilię. Na to uroczyste spotkanie przedświąteczne zapraszają wszystkich nauczycieli.
Tegoroczna wigilia odbyła się 22 grudnia. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie klasy I i III gimnazjum, tylko dwóch przedstawicieli klasy II oraz nauczyciele uczący w chotowskiej szkole. W pięknie udekorowanej przez Panią Martę Jędrzejczyk sali, przy blasku świec, Pani Dyrektor Alicja Balasa przeczytała fragment Ewangelii wg. Św. Mateusza o narodzeniu Jezusa. Później nastąpiła wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem i składanie świąteczno-noworocznych życzeń. Na stoły zostały podane wigilijne dania: barszcz czerwony z uszkami oraz pierogi z kapustą. Był kompot, soki, a na deser ciasto i owoce. W przygotowaniu wigilii pomogła uczniom Pani Agnieszka Kiwior. Na wyrazy podziękowania zasługuje także Pani Dorota Durołek, która pracowała w szkolnej kuchni oraz rodzice przygotowujący pyszne świąteczne ciasta.
W miłej, rodzinnej atmosferze czas szybko mijał. Wszystkim świetnie rozmawiało się przy bogato zastawionych stołach. Niestety, na kolejne takie spotkanie trzeba będzie poczekać okrągły rok.